македонски филм

Почесна „Златна рамка“ за Тони Михајловски, Владимир Анастасов и Марина Колоска

Read more

Златна рамка од 18 до 20 јуни во МКЦ: Нови македонски филмови, презентации, трибини

Шестото издание на „Златна рамка“ – Денови на македонскиот филм, во организација на Друштвото на филмските работници на Македонија (ДФРМ), ќе се одржи од 18 до 20 јуни во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар.
Read more
play_arrow

Редици за билети на македонските филмови во Торонто

Неколку македонски филмови беа прикажувани минатата недела на филмската смотра на македонскиот филм во Торонто.
Read more
play_arrow

Излезе трејлерот за новата македонска комедија „Te Dua, жими мене“

Emperor Production го објави трејлерот за новиот македонски филм, сатиричната комедија „Te Dua, жими мене“.
Read more

Македонскиот „Стела“ е единствен долгометражен филм во Тин програмата во Сараево

Македонски игран филм за деца „Стела“ е избран да биде единствениот долгометражен игран филм на 27.
Read more

Ова е годината на „Стела“: Македонската ѕвезда го отвора најголемиот регионален фестивал за детски филм Kids Fest

По големиот успех во Македонија, филмот „Стела“ продолжува со интернационални успеси, покажувајќи дека ова е дефинитивно годината во која ѕвездата Стела сјајно блесна.
Read more
play_arrow

Кон „ТМ“ на Димитријевиќ и Иванов: Подржи ми го егзистенцијалниот немир

Помина повеќе од еден месец откако го гледав „ТМ“, најновиот филм на Ивица Димитријевиќ и Мартин Иванов, во рамките на фестивалот Синедејс.
Read more
play_arrow
filter

Се водев по човечкиот модел на семејство, не се идентификувам со балканскиот принцип

Изминативе неколку години забележуваме една досега невидено интензивна филмска продукција на македонски филмови, која резултираше со квалитетни дела кои добија европски и светски признанија.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more