македонски јазик

70 македонисти од 18 држави доаѓаат во Охрид на Летната школа на МСМЈЛК при УКИМ

Околу 70 странски македонисти и слависти од 18 држави утре доаѓаат во Охрид на 56. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ).
Read more

Подготвен е нов Закон за употреба на македонскиот јазик

Пратеничката од редовите на СДСМ, Жаклина Лазареска, на денешната прес-конференција истакна дека водејќи се од делата и вредностите на браќата Кирил и Методиј, но и на континуитетот на Свети Климент и Наум Охридски во последните години вла
Read more
play_arrow

Грчка лингвистка: Македонскиот јазик во Грција се зборува од VI век

Read more

Туркије - кој го силува македонскиот јазик?

Во последно време сѐ почесто сме сведоци на погрешна употреба на името за државата Турција кое иако на македонски јазик воопшто не е променето, некои на своја рака си играат мајтап со нашиот јазик, речиси сигурно од незнаење.
Read more

Макрон: Договорот со Фронтекс е доказ дека во ЕУ се почитуваат македонскиот јазик и идентитет

Францускиот претседател Емануел Макрон испратил писмо до шефот на македонската држава Стево Пендаровски во кое изразува честитки и поддршка за постигнатиот напредок на патот кон евроинтеграциите во последната година.
Read more

Предлог-закон: Инспекторат за македонски јазик, Национална стратегија и задолжително лекторирање

Формирање на Инспекторат за македонски јазик чија цел ќе биде дејствување на терен и подигнување на свеста за важноста од правилната употреба, задолжително лекторирање, изработка на Национална стратегија за македонскиот јазик, но и стипенд
Read more

Ало, знае ли некој дека Корча на македонски јазик е Горица?

Сѐ повеќе сме сведоци на грешки во географските топоними по македонските медиуми.
Read more

Како Бугаринот Петар Драганов уште во XIX докажувал дека македонскиот е посебен јазик

Петар Даниилович Драганов (1857 Комрат, Русија - 1928 Комрат, СССР) бил познат руски научник од бугарско потекло, филолог и славист и основоположник на изучувањето на македонскиот јазик во Русија, кој ја популаризирал идејата за посебен ма
Read more

Факти и информации за македонскиот јазик и култура на штандот на македонскиот КИЦ во Софија

Информации и факти за македонската култура и јазик, како и брошури и каталози за Република Северна Македонија, се достапни за посетитетлите на македонскиот штанд на плоштадот „Славеиков“ во Софија, поставен по повод одбележувањето на Европ
Read more

Левица: Пендаровски да одговори зошто две години нема закон за македонски јазик

Претседателот Стево Пендаровски, со својата вчерашна изјава дека бугаризацијата е измислена од опозицијата, повторно потврди дека е нем набљудувач и соучесник во уништувачките процеси на македонската нација и идентитет, обвини политичката
Read more
play_arrow

Пападакис: Во Грција постојат неколку македонски дијалекти

Грчкиот новинар Јоргос Пападакис, кој е дел од македонското малцинство во оваа соседна земја, го искажа незадоволството на неговите сограѓани Македонци од  унилатералната изјава за македонскиот јазик објавена од МНР.
Read more
play_arrow

Како звучел македонскиот јазик пред кодифицирањето?

Во време кога постојат натегања за тоа дали македонскиот јазик на патот кон Европската Унија е зачуван како посебен или не е, интересно е да погледнеме како звучел тој пред неговата кодификација.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more