Марс

play_arrow

Ново од Perseverance: Прв поглед на Марс од 360 степени

На 18 февруари роверот Perseverance се спушти на Марс и на Земјата ги испрати првите фотографии.
Read more
play_arrow

Роверот на НАСА успешно слета на Марс, ги испрати и првите фотографии

По патување од 7 месеци, роверот Perseverance успешно слета на површината на Марс. Мина 468 милиони километри за да слета на кратерот Језеро, од каде ги испрати и првите фотографии.
Read more
play_arrow

Роверот на НАСА денеска ќе слета на Марс, ќе бара знаци на живот

По седум месеци патување, роверот Perseverance денеска ќе слета на Марс, што ќе биде почеток на повеќегодишна потрага по докази за микробиолошки живот на Црвената планета.
Read more

Кинеската сонда Tianwen-1 ја испрати првата фотографија од Марс

Tianwen-1 ја испрати првата фотографија од Марс.
Read more
play_arrow

Марс ќе биде најблиску до Земјата во последните 15 години

Марс овој месец ќе биде најблиску до Земјата во последните 15 години.
Read more
play_arrow

Јапонија ќе испрати 8K камера на Марс

Јапонската вселенска агенција развива 4K и 8K камери кои ќе ги фотографираат Марс и неговите месечини Фобос и Дејмос во текот на идната мисија Martian Moons Exploration.
Read more
play_arrow

По Емиратите, и Кина за првпат лансираше ровер на Марс

Утринава Кина ја започна првата мисија со ровер на Црвената планета, со цел да ја истражи геологијата на Марс.
Read more
play_arrow

Неверојатни снимки од Марс во 4K резолуција

Марс отсекогаш служел како инспирација на луѓето, а и денес некои научници и бизнисмени ја гледаат Црвената планета како место кое во иднина ќе биде колонизирано од човештвото.
Read more
play_arrow

Емиратите успешно ја лансираа првата ракета на Марс

Обединетите Арапски Емирати денеска ја лансираа својата прва мисија на Марс од космодромот во Јапонија, што е исто така прва меѓупланетарна мисија на арапска земја.
Read more
play_arrow

Ова е жената која ја води првата арапска вселенска мисија на Марс

Обединетите Арапски Емирати планираат да го пратат вселенското летало Hope на Марс.
Read more
реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more