Марс

play_arrow

Поздрав од Марс

НАСА објави селфи направено од роверот Perseverance со малиот хеликоптер Ingenuity на Марс.
Read more

НАСА истражува неочекувана снимка од Марс

Роверот Perseverance испрати повеќе снимки од Марс, а на една од нив е забележан зелен камен на којшто има дупки.
Read more
play_arrow

Футуристички концепт за град на Марс во кој може да живеат 250.000 луѓе

Додека ровер на НАСА ја истражува Црвената планета, а Илон Маск планира како до таму да ги однесе луѓето, објавени се и првите планови за изградба на футуристички град на Марс.
Read more

Решена мистеријата за облакот на Марс

Мистеријата околу километарскиот облак кој повремено се појавува на Марс и кој со години ги интригираше научниците, конечно доби разврска.
Read more
filter

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Роверот Perseverance (Упорност) на НАСА за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте во круг.
Read more
play_arrow

Неверојатен чекор за човештвото: Најден начин да се создаде кислород на Марс?

Во мисија со висок ризик, за која ќе бидат потребни околу пет години, НАСА сака да слета тим на астронаути на Марс по 2030 година, кои ќе создадат кислород на Црвената планета.
Read more
Илон Маск го запали Twitter откако побара да се нападне Марс

Илон Маск го запали Twitter откако побара да се нападне Марс

Два збора од профилот на Маск беа доволни да го крене се нозе цел Twitter: „Nuke Mars!“ и повторно да стане актуелна темата за тераформирање на Црвената планета.
Read more
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more