Меѓународна вселенска станица

Собрани 130 милиони долари за првата комерцијална вселенска станица

Axiom Space досега успеа да собере 130 милиони долари за првиот проект за комерцијална вселенска станица.
Read more
play_arrow

Што ќе однесе рускиот „Прогрес“ до Меѓународната вселенска станица?

Ракетата „Сојуз 2“ со товарен брод „Прогрес МС-16“ вчера беше лансирана од космодромот Бајконур.
Read more

Првите туристи во Меѓународната вселенска станица ќе платат по 55 милиони долари за историското патување

Компанијата Axiom Space од Хјустон ја соопшти својата прва комерцијална вселенска мисија, во која четворица цивили ќе патуваат до Меѓународната вселенска станица (ISS).
Read more

Руски космонаут објави видео од неговата прва вселенска прошетка

Read more
play_arrow

Руски космонаути на прва вселенска прошетка после 18 месеци

Руски космонаути вчера ја напуштија Меѓународната вселенска станица (ISS/МВС) на својата прва прошетка по година и пол.
Read more
play_arrow

Crew Dragon успешно слета на Меѓународната вселенска станица

Леталото на компанијата SpaceX на милијардерот Елон Мас слета на Меѓународната вселенска станица, превезувајќи четворица астронаути. Тоа е првата мисија на НАСА со користење на приватно летало со екипаж.
Read more
filter

20 години живот во вселената: Поглед во Меѓународната вселенска станица

Месецов се одбележуваат 20 години непрекинато човеково живеење во вселената – во Меѓународната вселенска станица.
Read more

Потврдено: Има дупка на Меѓународната вселенска станица

Дупката на Меѓународната вселенска станица (МВС/ISS) низ која струи воздух изгледа како гребнатинка долга два-три сантиметри, рече астронаутот Анатолиј Ивашин на денешната прес-конференција.
Read more
play_arrow

Астронаутите од МВС се вратија на Земјата по 196 дена во вселената

Астронаут на НАСА и двајца руски космонаути се вратија на Земјата со леталото Soyuz MS-16, откако минаа 196 дена на Меѓународната вселенска станица.
Read more
play_arrow

Руски и американски астронаути успешно пристигнаа на МВС

Двајца руски космонаути и еден американски астронаут успешно пристигнаа на Меѓународната вселенска станица, каде ќе минат 6 месеци.
Read more
play_arrow

Како астронаутите одат во тоалет?

Американскиот астронаут Крис Касиди го откри одговорот на едно од најчесто поставуваните прашања на интернет, како астронаутите одат во тоалет.
Read more

Тоалет вреден 23 милиони долари летна во вселената

Санитарниот чвор што американската вселенска агенција го прати во вселената е еден од највредните, ако не и највредниот во светот.
Read more
реклама

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Првпат воведена е-трговија во Пошта – онлајн нарачки со можност за испорака до адреса

Read more