Месечина

play_arrow

Колку е часот на Месечината?

Вселенските организации размислуваат да ѝ дадат на Месечината своја временска зона, пишува Sky News.
Read more
play_arrow

Научниците предупредуваат: Месечината полека се оддалечува од Земјата

Пред околу 2,46 милијарди години, Месечината била околу 60.000 километри поблиску до Земјата отколку што е сега.
Read more
filter

3 февруари 1966, Русите први спуштиле летало на Месечината

Советското летало без екипаж Луна-9 успешно се спуштило на Месечината со што станало првото летало кое успеало без проблем да слета на Земјиниот сателит.
Read more

Како луѓето ја набљудувале Месечината пред појавата на модерната технологија?

Милениуми пред човекот да стапне на Месечината, таа била предмет на обожавање и проучување од страна на различни народи.
Read more
filter

Јужнокорејската сонда сними фантастични фотографии од Земјата и Месечината

Првата јужнокорејска лунарна сонда испрати импресивни фотографии од Земјата и нејзиниот единствен природен сателит.
Read more

Hakuto-R испрати фотографии од длабоката вселена

Приватното јапонско летало Hakuto-R ги направи првите фотографии по лансирањето со ракетата Falcon 9 на компанијата SpaceX.
Read more

Утре на небото ќе се појави спектакуларна Крвава Месечина

Во текот на ноќните часови од вторник кон среда на небото ќе се појави феноменот наречен Крвава Месечина.
Read more
play_arrow

Снупи ќе патува до Месечината

Легендарното куче Снупи од познатиот цртан филм долго време е дел од НАСА, а сега ќе патува во вселената за посебна задача.
Read more

Кинеските научници на Месечината пронајдоа гориво на иднината

По САД и поранешниот СССР, Кина е третата земја која откри нов минерал на Месечината, а интересно откритие е дека тој минерал содржи изотоп кој могумина го сметаат за гориво на иднината.
Read more

НАСА обвинува: Кина сака да ја преземе Месечината

Кина го отфрли како неодговорно обвинението од директорот на НАСА, дека сакаат да ја преземат Месечината како дел од воена програма.
Read more

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Фотографии направени од Lunar Reconnaissance Orbiter на НАСА открија локација на необичен кратер на површината на Месечината. Станува збор за кратер настанат како последица од удар на дел од ракета.
Read more

Научници успеаја да одгледаат растенија на почва донесена од Месечината

Научниците докажаа дека почвата на Месечината може да овозможи одгледување билки.
Read more
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more