Microsoft

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Кон крајот на септември корисниците на Windows 11 ќе добијат значителни надградби на овој оперативен систем.
Read more

Microsoft го отпушти целиот тим за етика во вештачката интелигенција

Microsoft го отпушти целиот тим за етика и општество што работеше во организацијата за вештачка интелигенција.
Read more

Microsoft ќе инвестира 10 милијарди долари во алатката за вештачка интелигенција ChatGPT

Microsoft потврди инвестиција од најмалку 10 милијарди долари во алатката за вештачка интелигенција позната како ChatGPT, по неколку недели гласини за овој колосален финансиски договор.
Read more

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Microsoft постигна договор со Nintendo, според кој играта Call of Duty ќе биде достапна на конзолите на Nintendo доколку се реализира купувањето на Activision Blizzard.
Read more

Microsoft предупредува: На опасност се изложени милиони Android уреди

Истражувачите од Microsoft 365 Defender открија сериозни пропусти во претходно инсталираните системски апликации за Android на неколку големи меѓународни мобилни провајдери.
Read more

Microsoft тестира реклами во Windows 11 File Explorer

Нова „функција“ на Windows 11 беше откриена од  „инсајдер“ кој сподели скриншот од реклама што се појавила во File Explorer.
Read more
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more