мигранти

Полицијата спречи нелегален влез на 252 мигранти

Во рамки на оперативната акција „Рефлекс“, полициски службеници од повеќе организациски единици на Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден спречија влез на 252 лица-мигранти долж граничната линија со Грција, Бугарија
Read more

Во возило во Куманово откриени 21 мигрант, од нив 10 малолетници

Полицијата во Куманово рано утрово во возило со штипски регистарски ознаки пронашле 21 мигрант, од кои 10 биле малолетници. Штипјанецот кој управувал со возилото е приведен.
Read more
play_arrow

Изгоре голем дел од бегалскиот камп Морија на грчкиот остров Лезбос

Во пожар што изби во текот на ноќта во Морија, најголемиот бегалски камп во Грција, на островот Лезбос, според првичните информации, изгоре голем дел од центарот за прием и регистрација на бегалци и мигранти и околните шатори во кој се сме
Read more

Двајца мигранти загинаа откако автомобил удри во полициско товарно возило

Скопје, 17 август 2020 (МИА) – Двајца миранти од Сирија починале, а неколу други се потешко повредени откако синоќа патничко возило „Ауди Q7“, со скопски регистарски ознаки, удрило во запрено товарно полициско возило, на магистралниот пат
Read more

Откриени 80 мигранти во камион на патот Неготино-Градско

Во товарно возило Mercedes 911 вчера на регионалниот пат Неготино-Градско, кај стариот мотел „Градско“, полициски службеници откриле 80 мигранти од кои 79 од Пакистан и еден од Еритреја.
Read more

Пронајдени 25 мигранти во товарно возило на автопатот Штип - Свети Николе

Полициски службеници пронајдоа 25 мигранти во товарно возило на автопатот Штип - Свети Николе.
Read more

Во два одвоени случаи пронајдени 148 мигранти

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Полицијата во текот на вчерашниот ден во два одвоени случаи пронашла вкупно 148 лица мигранти сокриени во товарни возила.
Read more

Пронајдени 11 мигранти од Бангладеш во возило на автопатот Гевгелија-Неготино

Единесет мигранти од Бангладеш, пронајдени се вчера околу 08:00 часот на автопатот Гевгелија – Неготино, кај наплатна станица „Демир Капија“, при контрола на возилата „БМВ“, со велешки регистарски броеви, управувано од О.Д.(46) и „фолксваг
Read more

Тројца притворени, пронајдени вкупно 95 мигранти во три одделни случаи

Скопје, 28 јули 2020 (МИА) – Полицијата лишила од слобода три лица осомничени за криумчарење мигранти, а во возилата кои ги управувале вкупно се пронајдени 95 мигранти и тоа од Бангладеш, Пакистан, Авганистан, Сирија и Ирак.
Read more

Комбе со мигранти удрило во рампата на наплатната станица кај Миладиновци

Скопје, 17 јули 2020 (МИА) – Товарно моторно возило Ивеко во кое имало мигранти, изутрината удрило во рапма, а потоа во бетонска жардињера на наплатната станица кај Миладиновци во близина на Скопје.
Read more

Двајца мигранти држеле во заложништво други 19 мигранти во Ваксинце

СВР Куманово по претходно добиени сознанија дека во објект во село Ваксинце две лица – мигранти држеле поголема група мигранти во заложништво, во напуштен објект пронајде 21 лице – мигранти.
Read more

Се преврте комбе со мигранти кај Струмица

Седум мигранти се повредени откако синоќа околу 20:50 часот се превртело комбе со битолски регистарски таблички на магистралниот пат Струмица-Валандово, кај крстосницата за селото Раборци, соопшти портпаролката на СВР Струмица, Хризантема
Read more
реклама

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Зошто Apple ја крие оваа фантастична опција на iPhone 12?

Read more

Цицлест четврток

Read more