мисија на Месечината

На Месечината можеби има места со стабилна температура за луѓето

Кога си замислуваме престој на Месечината, секогаш ни е во главите дека мораме да останеме таму сместени во кожурецот на незгодниот вселенски скафандер.
Read more
play_arrow
filter

Откриени „стаклени топчиња“ на Месечината - научниците одушевени

Кинескиот ровер Yutu-2 откри неколку мистериозни, проѕирни стаклени топчиња на темната страна на Месечината, за кои научниците велат дека не се како ниту еден од минералите претходно откриени на површината на Месе
Read more

Повторно одложена мисијата на НАСА на Месечината

Првата мисија во програмата на НАСА за враќање на луѓето на Месечината е одложена најрано до пролет, соопшти вчера американската вселенска агенција, наведувајќи дека ѝ треба повеќе време за да се завршат безбеднос
Read more

Зошто Кина прави „вештачка Месечина“?

Научниците во Кина изградија истражувачки објект во кој се наоѓа „вештачка Месечина“, која овозможува симулирање услови на мала гравитација на Земјата за мали предмети.
Read more

Кинескиот ровер Yutu 2 ја откри мистеријата за „колибата“ на Месечината

Кон крајот на минатата година, кога кинескиот ровер Yutu 2 забележа мистериозна коцкаста градба додека се движеше низ кратерот Фон Карман на Месечината, интернетот веднаш „се запали“ со теории за вонземјани, но се
Read more

НАСА сака да гради нуклеарни реактори на Месечината

Поставувањето нуклеарен реактор на Месечината можеби звучи како заплет од трилер од Студената војна од 60-тите, но еден ден тоа може да биде единствениот начин да се одржат живи астронаутите што ќе живеат таму.
Read more
filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

НАСА ја претстави првата мегаракета од системот за вселенски лансирања што ќе ги однесе луѓето на Месечината во оваа деценија.
Read more

Ердоган: Со господ напред, одиме на Месечината

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги објави амбициозните планови на неговата земја за десетгодишна вселенска програма која вклучува мисии на Месечината, турски астронаути во вселената и развој на софистицир
Read more
play_arrow

Џеф Безос покажа како Blue Origin ќе ја прати првата жена на Месечината

По објавата на Blue Origin за тестирањето на погонски мотор за вселенски летови, следеше најавата на компанијата на Instagram со историско соопштение.
Read more
play_arrow

Колку ќе ја чини НАСА испраќањето на првата жена на Месечината?

НАСА вчера го објави документот Lunar Exploration Program Overview во кој ги објасни фазите и трошоците за програмата Artemis.
Read more