МојДДВ

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Управата за јавни приходи (УЈП) ги информира корисниците на апликацијата МојДДВ дека е извршено нејзино прилагодување согласно измените и дополнувањето на Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност за физички лица објавен во
Read more

Лукаревска: Зголемениот поврат на ДДВ наскоро на собраниска седница

Управата за јавни приходи со посредство на Министерството за финансии ги поднесе измените за мерката МојДДВ за скенирање на фискални сметки со кои се предвидува зголемување на износот што им се дава на граѓаните за поврат на данокот на дод
Read more

Повратот на ДДВ од фискални сметки ќе се зголеми на 2.100 денари

Од оваа година повратот на данокот на додадена вредност од фискалните сметки наместо 1.800 денари ќе се зголеми на 2.100 денари.
Read more

Напредниот начин на скенирање од апликацијата МојДДВ достапна на Google Playstore

Прилагодената верзија на апликацијата МојДДВ од денеска е достапна и на Google Playstore, информира Управата за јавни приходи.
Read more

Достапна е новата верзија на апликацијата „МојДДВ“, има нови правила

Скопје, 4 август 2022 (МИА) – Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска, информираше дека новата верзија на апликацијата „МојДДВ“ е достапна за корисниците на Huawei и iPhone, а се чека одо
Read more

УЈП: До крајот на неделава се очекува да заврши ажурирањето на апликацијата МојДДВ

До крајот на неделава се очекува да заврши ажурирањето на апликацијата МојДДВ, по што од Управата за јавни приходи велат дека ќе ги информираат граѓаните кога повторно ќе можат да го користат напредниот начин на скенирање.
Read more

УЈП: Се врши прилагодување и ажурирање на апликација МојДДВ

Read more

Преку апликацијата МојДДВ вратени 4,2 милијарди денари, најголем број корисници се жени

Преку мерката мој ДДВ во изминатите три години се вратени 4,2 милијарди денари, или близу 68,3 милиони евра, информира директорката на УЈП Сања Лукаревска на денешната прес-конференција на тема „Три години мојДДВ“ .
Read more

Преку Мој ДДВ за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката Мој ДДВ за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари.
Read more

Лукаревска: Ги отфрлам сите шпекулации дека ќе се укине проектот Мој ДДВ

Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска, како шпекулација ги оценува тврдењата дека ќе се укине прекотот Мој ДДВ и посочи дека преку оваа мерка досега им се вратени повеќе од три милијарди денари на околу 350 илјад
Read more

Започна исплатата на МојДДВ за последното тримесечје од 2020

Управата за јавни приходи ја започна исплатата на повратот на ДДВ кај физичките лица за скенираните фискални сметки во последниот квартал од 2020.
Read more

УЈП: За враќање на целиот износ на данокот, фискалните треба да се скенираат во рок од три дена

Корисниците на апликацијата МојДДВ, за фискалните сметки издадени денеска, утре и задутре, за вкупниот промет до 30.000 денари по лице, остварен од македонски производи и услуги, како и  компјутерска опрема, со нивното скенирање ќе може да
Read more
реклама

Над 1.300 починати на аџилак во Саудиска Арабија

Read more

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Терористички напади во Русија: Улични тепачки, нападнати цркви, убиени 15 полицајци

Read more