Молдавија

Молдавија од Западот побара системи за противвоздушна одбрана

Министерот за одбрана на Молдавија, Анатолие Носатиј, изјави дека земјата побарала од западните партнери системи за противвоздушна одбрана, спротивно на досегашната политика да не купува смртоносно оружје од Запад.
Read more
play_arrow

Руска ракета падна во Молдавија

Руска ракета соборена од украинскиот ПВО систем падна во Молдавија, пренесоа медиумите повикувајќи се на Министерството за внатрешни работи на Молдавија.
Read more

Приднестровие - зошто војната може да се прелее во Молдавија?

Приднестровие (или Транснитрија) – е името на регионот во Молдавија (на границата со Украина) за кој постои огромен страв дека може да се вклучи во војната во Украина.
Read more

Зеленски: Инвазијата на Украина не е крај на плановите на Русија

Откако руски генерал изјави дека Русија сака целосна контрола врз Јужна Украина, украинскиот претседател Володимир Зеленски предупреди дека руската инвазија на неговата земја е само почеток и оти Москва има планови да заземе и други земји.
Read more

Молдавија аплицира за влез во ЕУ

Молдавските власти ќе испратат барање за членство во Европската Унија, изјави претседателката Маја Санду на брифинг.
Read more

Транснистрија: Гробница на модерниот фудбал

Нема кој не слушна за синоќешното чудо на „Бернабеу“ каде малиот клуб од Тираспол го урна големиот Реал Мадрид. Но, многумина не знаат речиси ништо за овој фудбалски анонимус, а уште помалку за земјата од каде доаѓа.
Read more
реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more