морска храна

Наједноставен рецепт за гирици без неред во кујната

Гириците се евтини и лесно и брзо се подготвуваат. Овој рецепт ќе ви се допадне бидејќи ќе ви требаат само три состојки, нема валкани садови, а превкусни се.
Read more

Рецепт на денот: Ракчиња во пикантен доматен сос

Ракчињата се одлични ако сакате нешто различно за ручек што брзо се подготвува. Гответе ги точно 15 минути и нема да бидат гумени.
Read more

За летните горештини: Медитеранска морска салата

Ако сакате едноставен оброк, наш денешен предлог е превкусна салата со октопод.
Read more

Храна која се смета за здрава, а може да има негативни ефекти

Факт е дека здравата исхрана е неопходна за квалитетен и долг живот. Сепак, треба да имате на ум дека одредена храна може да има негативни ефекти иако многумина ја сметаат за здрава за организмот.
Read more
play_arrow

Октопод на жар по рецепт на Марио

Како што изминуваат епизодите, Марио од „Преспав“ ги усовршува своите кулинарски вештини, па сега зготви и октопод на жар.
Read more

Медузата можна замена за вообичаените морски специјалитети

Нoвo истражување спроведено на Универитетот Квинсленд во Австралија покажа дека 92 видови морски плодови и риби што се користат во исхраната на луѓето се загрозени. На 11 од нив им се заканува истребување.
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more