мумија

play_arrow

Во Перу откриена мумија стара 3 илјади години

Мумијата најверојатно потекнува од културата Манчај, која настанала во долината на Лима помеѓу 1500 и 1000 години п.н.е.
Read more
filter

Најстарата мумија во светот откриена во Египет

Неодамнешните археолошки ископувања во Египет доведоа до откривање на мумија која датира од пред околу 4.300 години, што ја прави најстарата мумија пронајдена во светот досега.
Read more
filter

Во Египет пронајдена мумија прекриена со злато

Египетски археолози соопштија дека е пронајдена мумија со златни лисја на себе, затворена во саркофаг којшто не е отворен 4.300 години.
Read more
filter

Во заборавена египетска мумија откриени 49 амајлии

Повеќе од еден век по откривањето на саркофагот, египтолозите одлучија да ја испитаат заборавената мумија наречена Златно момче.
Read more
play_arrow

На таван кај британски лекар пронајдена глава од египетска мумија

Неколку децении глава на египетска мумија собирала прашина на таванот кај еден лекар во Обединетото Кралство. Меѓутоа, по неговата смрт, била откриена при чистење на куќата, а потоа предадена на научниците за испитување.
Read more
filter

Како изгледало откривањето на гробницата на Тутанкамон (во боја)

Read more

Откриени 30 мумии во семејна гробница, меѓу погребаните има и деца

Археолозите ги открија мумиите во уникатна семејна гробница скриена во опожарена градба.
Read more

Од музеј во болница: Што крие мумијата на древен египетски свештеник?

Древен Египет се судри со современата медицинска технологија кога египетска мумија беше подложена на МР скенирање во италијанска болница, како дел од истражувачки проект за откривање на нејзините тајни.
Read more
play_arrow

Откриена единствената бремена мумија во светот

Научници во Полска објавија откритие за првата бремена египетска мумија во светот чии посмртни останки се чуваат во Националниот музеј во Варшава.
Read more

Конечно откриена причината за смртта на храбриот фараон

Мумија на фараон откриена во 1881 годна досега беше предмет на научни дебати бидејќи не можеше да се утврди точната причина за смртта. Модерната технологија конечно ја реши оваа мистерија.
Read more
play_arrow

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Египетските археолози направија големи откритија изминатиов периов, а сега известија за нови 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит од периодот на Старото Кралство.
Read more
play_arrow

Пронајдени повеќе од 100 запечатени саркофази во близина на Каиро

Во Египет се пронајдени повеќе од 100 запечатени саркофази постари од 2.500 години. Запечатените дрвени сандаци припаѓале на важни личности од периодот на Птоломеј од древен Египет.
Read more
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more