МВР

МВР: Проблемот со двојните матични броеви датира од 1981 година

Проблемот со двојните матични броеви започнал во 1981 година и по неговото откривањето, веднаш е пристапено кон поништување на овие матични броеви и таа постапка веќе подолг период е во тек, при што голем дел од овие матични броеви се пони
Read more

Десетмина го прекршиле полицискиот час, 242 казнети за неносење маска

Врнежите од снег ги спречија граѓаните да излегуваат од своите домови, па затоа изминатово деноноќие има и намален број на прекршители на двете актуелни мерки.
Read more

Санкционирани 513 за неносење маска, 13 го прекршиле полицискиот час

Полицијата и натаму продолжува да се бори со несовесните граѓани, а сега откако е на сила и полицискиот час се забележуваат казнувања и поради прекршување на оваа мерка.
Read more
play_arrow

Санкционирани 659 лица за неносење маска

Бројките на заразени со COVID-19 продолжуваат да растат, а една од главните причини за ова е непочитувањето на мерките, особено на онаа за носење на заштитна маска.
Read more

Приведени три лица од фабрика за канабис, запленети над 6 кг марихуана

Приведени се три лица, а запленети се и над 6 килограми марихуана произведена во фабрика за канабис во село Уларци, Кочанско која неовластено била изнесена од фабриката за продажба на илегалниот пазар.
Read more
play_arrow

Казнети 468 лица за неносење на заштитна маска

Продолжува трендот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска кршејќи ги правилата донесени од Владата во однос на мерката за носење маска како превенција од ширење на коронавирусот.
Read more

МВР бара да се распише меѓународна потерница за Сашо Мијалков

Министерството за внатрешни работи ќе побара да биде издадена наредба за распишување на меѓународна потерница за Сашо Мијалков.
Read more

Турски државјанин обвинет затоа што прикажал фалсификуван ПЦР тест

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против државјанин на Република Турција, осомничен дека сторил кривично дело „фалсификување исправа“.
Read more

Санкционирани 383 возачи на патиштата

Во текот на вчерашниот ден (20.02.2021) Мобилната единица за безбедност во сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола при што се санкционирани вкупно 383 возачи за различни прекршоци.
Read more

Санкционирани 446 лица за неносење маска

Продолжува трендот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска кршејќи ги правилата донесени од Владата во однос на носењето маска, а со цел заштита на ширењето на коронавирусот.
Read more
play_arrow

Казнети 425 лица за неносење на заштитна маска

Продолжува трендот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска кршејќи ги и новите правила донесени од Владата во однос на мерката за носење маска како превенција од ширење на коронавирусот.
Read more

Полицајци од СВР Куманово примиле поткуп, МВР ги суспендираше

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против полициските службеници Д.Д. (24) и Е.С.
Read more
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Read more