нацисти

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Германски суд денеска осуди 101-годишник на пет години затвор за помагање и поттикнување на убиството на илјадници затвореници во нацистичкиот концентрационен логор Заксенхаузен за време на Втората светска војна.
Read more

Во Москва поставени плакати со кои познати Швеѓани се обвинуваат за нацизам

На улиците на Москва се појавија плакати на кои некои од најпознатите Швеѓани од 20 век се обвинуваат дека го поддржуваат нацизмот, што е знак за влошување на односите меѓу Русија и Шведска, нордиска земја која размислува да влезе во НАТО.
Read more

Руските власти уапсиле 60 приврзаници на украинско неонацистичко движење

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) денеска соопшти дека во акции спроведени во 23 региони низ Русија уапсила 60 приврзаници на украинска неонацистичка организација, како и дека во акциите е запленето оружје.
Read more
play_arrow

Бугарскиот европратеник Џамбазки направи нацистички поздрав среде Европскиот парламент

Обраќајќи му се на италијанскиот колега Сандро Гоци, бугарскиот европратеник Ангел Џамбазки среде Европскиот парламент го направи нацистичкиот поздрав, заштитен знак на Адолф Хитлер и Бенито Мусолини.
Read more

71 година подоцна: Вратена слика украдена од нацистите

Уметничкото дело кое било украдено од еврејски брачен пар при нивното бегство од нацистичка Германија конечно се врати назад кај нивните наследници.
Read more

Во дом на пијан маж германската полиција открила нацистичко дувло

Повик од пијан човек во Источна Германија ја довело полицијата до нацистичко дувло и олтар на Адолф Хитлер.
Read more
filter

Краток придушен крик и сѐ беше готово: Како убивал злогласниот командант на Аушвиц

Откривањето на смртоносниот гас наречен циклон Б, како што објаснил самиот Рудолф Хес, конечно го смирило.
Read more
filter

16 ноември 1945, нацистичките научници дошле во САД

Во еден од најконтроверзните потези на крајот од Втората светска војна американските власти им овозможиле прибежиште на 88 германски научници кои претходно работеле за нацистичкиот режим.
Read more

Франција: Уапсен млад следбеник на Хитлер, планирал масовно убиство во средно училиште и џамија

Како што јави Radio France, 19-годишно момче завчера е приведено и обвинето за планирање насилничка акција во своето поранешно средно училиште и во џамија во Поморска Сена.
Read more

Уапсена 96-годишната поранешна нацистка која избега од судење

Деведесет и шестгодишната Ирмгард Фурхнер, која денеска требаше да се појави пред суд под обвинение за помагање во убиството на заробеници во нацистички концентрационен логор, беше уапсена во Хамбург, откако не се јави на рочиштето.
Read more

Поранешна вработена во концентрационен логор побегна пред судење на 96 години

Судењето на 96-годишната Ирмгард Фурхнер за учество во убиството на затворениците во концентрациониот логор Штутхоф за време на Втората светска војна е одложено бидејќи обвинетата е во бегство, соопшти судот во Иц
Read more

Италијански боксер величеше нацизам во рингот

Со бројни тетоважи од нацистички и фашистички симболи на телото, боксер се бореше во ринг и стана главна тема во Италија.
Read more
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more