надуеност

Непријатности при летање: Зошто сте подуени додека патувате со авион?

Доколку сте решиле да патувате со авион, можно е да почувствувате некои симптоми како болки во стомакот, надуеност и запек. Многумина тоа ќе му го припишат на стравот од летање, но тоа може секому да се случи секого.
Read more

Два најлоши утрински пијалаци кои практично гарантираат воспаление и надуеност

Многумина од нас го започнуваат денот со нашиот вообичаен утрински пијалак, без разлика дали тоа е вода, кафе, чај, сок или било што друго што можете да го пиете додека се подготвувате за претстојниот ден.
Read more

Пет причини за надуеност кои немаат врска со храна

Надуеноста е предизвикана од акумулација на гас во дигестивниот тракт. Обично е придружена со непријатност или болка во стомакот, а може да биде поврзана и со подригнување.
Read more

Овошје кое може да го влоши проблемот со надуеност

Проблемите со варењето се поврзани со чувство на надуеност и воспаление во пределот на стомакот. Често може да се чувствувате подуено, особено откако ќе изедете одреден вид на храна.
Read more

Намирници што не се толку познати по тоа што произведуваат гасови

Ако избегнувате храна како грав, наут, зелка и брокула поради надуеност и гасови,  на таа листа треба да додадете и некои помалку познати намирници кои произведуваат гасови.
Read more

Два пијалака за решавање на летните проблеми со надуеност

Летните горештини носат изгореници, топлотни удари и испотени ноќи, а покрај тоа се јавува и надуеност која предизвикува непријатни болки.
Read more

Кога надуеноста е знак за сериозен здравствен проблем?

Многу луѓе секојдневно страдаат од надуеност, а трите најчести причини се синдром на нервозно дебело црево, рефлукс на киселина и запек.
Read more

Секојдневни навики што предизвикуваат надуеност и гасови

Read more

Што предизвикува гасови и надуеност?

Надуеноста и гасовите се нешто со кое секојдневно се бори четвртина од здравите луѓе.
Read more

Надуеноста после јадење може да биде симптом за канцер

Многу е важно ракот рано да се забележи, со оглед на тоа колку стапката на преживување опаѓа како што болеста напредува, така што раната дијагноза со право се смета дека спасува животи.
Read more

Со јаболков оцет до домашен лек против надуеност

Една храна од кујната е спас за гасови и надуеност.
Read more

Не сте надуени само поради храната: Причини поради кои ви расте стомакот

Надуеноста на стомакот е еден од оние досадни физички феномени за кои сме во бескрајна потрага по лек. Доаѓа во две форми – како задржување вода и формирање гасови.
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more