нафта

Повторно растат цените на нафтата

Цените на нафтата се искачија на нови највисоки нивоа на меѓународните пазари бидејќи намалувањето на понудата поради намалувањето на производството во Саудиска Арабија и Русија ја намали загриженоста за побарува
Read more

Цените на нафтата паѓаат по долг период на раст

Цените на нафтата паднаа вчера на меѓународните берзи по подолг раст.
Read more

Цените на нафтата на највисоки нивоа во последните три месеци

Read more

Скокнаа цените на нафтата

Цените на нафтата денеска пораснаа на меѓународните пазари до 82 долари, бидејќи намалената понуда и кинеската најава за економски стимул го турнаа во втор план очекуваниот пораст на каматните стапки во САД и во
Read more

Доларот зајакна, цената на нафтата падна

На пазарите на валути се зголеми вредноста на доларот во однос на кошничката на валути.
Read more

Цените на нафтата во остар пад веќе петта недела по ред

Цените на нафтата повторно паднаа во понеделникот, бидејќи загриженоста околу побарувачката на гориво кај најголемите светски потрошувачи на нафта, САД и Кина, ги неутрализираа очекувањата за намалување на произв
Read more

Цените на нафтата и понатаму се под 79 долари за барел

Цените на нафтата вчера пораснаа на меѓународните пазари, но остануваат на вистинскиот пат за нов месечен пад, откако разочарувачките економски податоци во САД и неизвесноста околу натамошното зголемување на кама
Read more

Доларот паѓа, цената на нафтата расте

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо падна во вторникот, по вчерашниот силен раст.
Read more

Русија стана најголемиот извозник на нафта во Кина, надминувајќи ја Саудиска Арабија

Според податоците на кинеската влада, Русија ја престигна Саудиска Арабија како главен добавувач на нафта во Кина во првите два месеци од 2023 година, бидејќи азиската земја купуваше санкционирана руска нафта со
Read more

Кина и Индија најмногу се офајдија од западните санкции против Русија

Западните санкции за руската и иранската нафта го насочија евтиното гориво во Азија и ја намалија разликата во цените што досега „работеше“ за Европа, а најголеми победници во оваа промена се Кина и Индија, споре
Read more

Кинеските податоци ја намалија цената на нафтата

Цените на нафтата паднаа до близу 95 долари на меѓународните пазари поради разочарувачките податоци за фабричката активност во Кина и стравувањата дека построгите мерки за запирање на ширењето на COVID-19 ќе го п
Read more

Нафтената криза не е ништо ново: Зарем не научивме ништо од претходните грешки?

Првиот нафтен шок започна пред 50 години. Нешто многу слично се случува и денес.
Read more
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more