Народна банка

Народна банка: Банкарскиот сектор е стабилен, пропаѓањето на SVB нема директни ефекти

Пропаѓањето на американската Silicon Valley Bank (SVB) нема никакви директни последици за нашиот банкарски систем, имајќи ја предвид малата изложеност кон нерезидентите, но и традиционалниот деловен модел заснова
Read more

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање комунални и
Read more

Дојава за бомба прв пат во Народна банка, дојави и во 9 средни училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Прв пат дојава за бомба доби и Народната банка. Учениците се евакуирани, а на терен е единицата за антитероризам на МВР.
Read more

Ангеловска-Бежоска: На две менувачници ќе им биде одземена лиценцата

На две менувачници ќе им биде одземена лиценцата, а оние менувачници кои ја прекршиле регулативата, ќе бидат санкционирани со парични казни, изјави вечерва гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска.
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more