НАСА

НАСА истражува неочекувана снимка од Марс

Роверот Perseverance испрати повеќе снимки од Марс, а на една од нив е забележан зелен камен на којшто има дупки.
Read more
play_arrow

Хеликоптерот на НАСА се подготвува за првиот лет на Марс

Роверот Perseverance, најнапредното роботско возило досега испратено на Марс, со себе го поведе и првото автономно летало, малиот хеликоптер Ingenuity.
Read more
play_arrow

НАСА успешно ја тестираше најмоќната ракета во светот

Американската вселенска агенција НАСА успешно го изврши тестирањето на најмоќната ракета во светот, Space Launch System или SLS.
Read more
filter

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Роверот Perseverance (Упорност) на НАСА за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте во круг.
Read more
play_arrow

Ајде да лебдиме: Вселенска прошетка од 6,5 часа

Инженерите на НАСА Кејт Рубинс и Виктор Гловер ја изведуваат 71-та вселенска прошетка како дел од 64. Експедиција на Меѓународната вселенска станица. Вселенската прошетка трае околу 6,5 часа.
Read more
play_arrow

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Полуавтономниот дрон-хеликоптер Ingenuity кој наскоро ќе биде лансиран од роверот Perseverance на НАСА на Марс, работи на Linux со отворен код на Snapdragon 801, заедно со компоненти од Sparkfun.
Read more
filter

Американската војска сака да гради фабрики на Месечината

Плановите за воспоставување лунарна база се веќе во тек, а НАСА за Месечината рече дека е „влез во Сончевиот Систем“.
Read more
play_arrow

Роверот на НАСА денеска ќе слета на Марс, ќе бара знаци на живот

По седум месеци патување, роверот Perseverance денеска ќе слета на Марс, што ќе биде почеток на повеќегодишна потрага по докази за микробиолошки живот на Црвената планета.
Read more

Почна одбројувањето: Роверот на НАСА наскоро ќе слета на Марс и ќе бара знаци на живот

Perseverance, најсофистицираниот ровер на НАСА досега, се очекува да слета на Марс во четврток, 18 февруари, околу 22 часот.
Read more
play_arrow

НАСА ја прогласи сондата InSight за „мртва“

Американската вселенска агенција НАСА ја заврши мисијата на сондата InSight на Марс, две години по слетувањето на Црвената планета.
Read more
play_arrow

Virgin Orbit успешно лансираше сателити на НАСА

Компанијата на сер Ричард Брансон Virgin Orbit успешно лансираше сателити за американската вселенска агенција НАСА.
Read more
play_arrow

НАСА објави драматичен трејлер за мисијата на роверот Perseverance на Марс

Роверот Perseverance за само неколку месеци ќе пристигне на површината на Марс, а НАСА одлучи да нè потсети на тоа.
Read more
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more