НАСА

НАСА на астероид најде материјали како оние што можеби го поттикнале животот на Земјата

Кога во вторникот научниците го кренаа капакот на OSIRIS-REx - вселенско летало што неодамна го посети Бену, астероид кој може да се судри со Земјата во 2182 година - истражувачите открија нешто толку огромно, што буквално „воздивнале“ во
Read more

Зошто човекот 50 години не заминал на Месечината?

Пред 50 години и неколку месеци, последната личност која стапна на површината на Месечината беше Јуџин Сернан, поранешен капетан на леталото Apollo 17 на НАСА.
Read more
play_arrow

Астероидот Диморфос изгубил милион килограми маса по ударот на DART

Минатата година американската вселенска агенција НАСА изврши мисија во која намерно предизвика судир на нејзиното летало DART со астероидот Диморфос за да тестира метод за одбрана на планетата Земја, а сега прист
Read more
play_arrow

НАСА откри уште една планета слична на Земјата

Read more

Дали е можно да има живот на месечината со најмногу вулкани во Сончевиот Систем?

Вселенското летало Juno на НАСА денеска треба да прелета покрај светот со најмногу вулкани во нашиот Сончев Систем.
Read more
play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Длабоко во пустината Аризона, астронаутите учат како да се движат на Месечината бидејќи НАСА планира таму да ги врати луѓето до 2024 година. Како го прави тоа?
Read more
play_arrow

НАСА наскоро ќе тестира огромен топлотен штит во орбитата

Неодамна НАСА предизвика судир меѓу летало и астероид, а сега се подготвува за нов голем подвиг.
Read more

Прв пат од војната во Украина: САД и Русија заедно испраќаат астронаути во вселената

Русија и САД денес испраќаат екипаж на Меѓународната вселенска станица во прва заедничка мисија од руската инвазија во Украина.
Read more
play_arrow

НАСА прави роботи кои ќе бараат подводни вонземјани на други планети

Американски истражувачи претставија концепт кон се фокусира на пронаоѓање знаци на живот во океаните скриени под вечниот лед, каков што се наоѓа на месечината Енкалад на Сатурн.
Read more
play_arrow

НАСА ја покажа ракетата SLS, наскоро ќе биде спремна за лансирање

Американската вселенска агенција НАСА ја покажа ракетата SLS која наскоро ќе биде спремна за мисија на Месечината.
Read more

НАСА планира да ја испрати Меѓународната вселенска станица во пензија

Американската вселенска агенција НАСА има намера Меѓународната вселенска станица да биде во функција до 2030 година, по што Станицата би требало да се урне во оддалечен дел од Тихиот Океан.
Read more

НАСА во потрага по вода на Месечината, одбра каде ќе слета роверот

Американската вселенска агенција НАСА има намера на Месечината да испрати ровер кој на површината би барал замрзната вода.
Read more
реклама

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more