НБА

Дончиќ: Јокиќ е, веројатно, најдобриот во светот

Словенецот Лука Дончиќ смета дека Никола Јокиќ е најдобриот играч на светот во моментов.
Read more

Договор каков што НБА досега не видела: Дејвис стана најплатен играч по сезона во историјата

Ентони Дејвис ќе стане најплатениот играч по сезона во историјата на НБА, откако се согласи на продолжување на договорот со Лос Анџелес Лејкерс. Договорот е вреден 186 милиони долари за дополнителни три години.
Read more
play_arrow

Лејкерс и Атланта се пласираа во плеј-оф, Минесота и Мајами одат на поправен

Лос Анџелес Лејкерс и Атланта Хокс се пласираа во плеј-офот на НБА, откако ги совладаа Минесота Тимбервулвс и Мајами Хит во плеј-ин натпреварите.
Read more

Пирс: Куќата на славните не треба да има играчи без трофеј

Членот на шампионскиот тим на Бостон Селтикс од 2008 година, Пол Пирс, смета дека само освојувачите на титули треба да бидат примени во Куќата на славните.
Read more
play_arrow

Незапирливиот Дончиќ одигра натпревар за историја против Детроит

Кошаркарите на Далас Маверикс ноќеска го победија Детроит Пистонс со 111:105, а нова блескава партија пружи Лука Дончиќ, кој одигра натпревар за историја.
Read more
play_arrow

Леброн испиша НБА историја

Првата ѕвезда на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс, постигна 46 поени рано утрово во градското дерби со Клиперс.
Read more
play_arrow

Возбудлива ноќ во НБА: Големо изненадување во Мајами, Букер испиша историја

На терените во НБА синоќа се одиграа 11 натпревари, а Феникс Санс ја продолжи сезоната од соништата.
Read more
play_arrow

Неверојатен пресврт на Бостон, рекорд од 50 поени на Браун

Кошаркарите на Бостон Селтикс по продолжение го победија Орландо Меџик со резултат 116:111, со маестралната партија на Џејлен Браун, која постигна рекорд во кариерата.
Read more
play_arrow

Чудесен дабл-дабл на Јокиќ, Кари броеше до 46 поени

Во текот на ноќта во НБА лигата се одиграа 11 од планираните 12 натпревари. Единствениот одложен меч беше оној меѓу Портланд и Бруклин.
Read more
play_arrow

Феникс го среди и Лејкерс, Хаслем на 41 година ја постигна само шестата тројка

Феникс Санс се зацврсти на врвот во НБА лигата со 25 победи во 30 натпревари сезонава. Овој пат славеа на гости кај Лејкерс кој настапи преполовен од повреди и ковид-позитивни.
Read more
play_arrow

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Кошаркарите на Клиперс го совладаа Лејкерс со 119:115 во градското дерби на Лос Анџелес и го постигнаа 12-тиот сезонски триумф.
Read more
play_arrow

Адетокунбо за мајсторката со Бруклин: Ние сме создадени за овој момент

Лидерот на Милвоки Бакс, Јанис Адетокунбо со нетрпение го чека седмиот натпревар од четвртфиналната серија во НБА плејофот против Бруклин Нетс.
Read more