неработен ден

ССМ: Договорот за недела неработен ден е при крај

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) информира дека неговата повеќегодишна иницијатива, недела да биде неработен ден, 90 отсто е прифатена од социјалните партнери. 
Read more

Петок, 23 oктомври, неработен ден за сите граѓани

Read more

МТСП: Голема Богородица (петок), неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Скопје, 24 август 2020 (МИА) – Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 28 август (петок), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) е
Read more

Денот на Републиката неработен за сите граѓани

Скопје 31 јули 2020 (МИА) –  Денот на Републиката  2 Aвгуст (недела) е неработен ден за сите граѓани, а согласно Законот за празници на РМ неработен е и 3 август (понеделник), соопшти Министерството за труд и социјална политика.
Read more

Петок 5 јуни пред Духовден неработен за граѓаните од православна вероисповед

Скопје, 1 јуни 2020 (МИА) – Петок пред Духовден, 5 јуни е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.
Read more

ССМ: Недела да биде неработен ден за сите работници

Сојуз на синдикатите на Македонија (ССМ) смета дека здравствена криза предизвикана од COVID-19 покажа дека повеќе од потребно е недела да биде неработен ден за сите работници.
Read more

Понеделник неработен ден за сите граѓани во државата

Скопје, 20 мај 2020 (МИА) – Понеделник, 25 мај е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.
Read more
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more