неработен ден

Петок пред Духовден, 18 јуни, неработен ден за православните верници

Read more

„Гласен текстилец“ ќе го оспори Законот за недела неработен ден

„Класична манипулација е законот недела неработен ден за работниците“, оцени Кристина Ампева од „Гласен текстилец“-Штип, кое како здружение низ годините бараше и е иницијатор за прогласување на недела неработен ден.
Read more

Недела неработен ден со одложена примена од 1 јануари 2022

Примената на Законот за работни односи и „Недела неработен ден“ ќе бидат со одложена примена, од 1 јануари 2022 година, соопштија вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи и министерката за труд и социјална политика, Јагода Шехпаск
Read more

Бадник неработен ден за православните граѓани

Read more

Владата прифати: Недела станува неработен ден

Владата ја прифати иницијативата денот недела да биде прогласен за неработен ден, соопшти на својот Facebook профил премиерот Зоран Заев, кој потенцира дека ова решение е во интерес на граѓаните, неделата треба да биде ден посветен на одмо
Read more
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more