Норвешка

НАТО има 2-3 години да се подготви за војна со Русија, предупредува норвешки генерал

НАТО има две до три години да се подготви за руски напад врз Алијансата, предупреди шефот на норвешката одбрана Еирик Кристоферсен во интервју за Bloomberg.
Read more

Норвешка ги затвора границите за руски туристи

Норвешка денеска соопшти дека наскоро ќе ги затвори границите за руските туристи, не дозволувајќи им директен пристап до Шенген зоната.
Read more

Норвешка ја призна палестинската држава

Read more

Лекар го советувал повеќе да пешачи, па открил древно викиншко богатство

Норвешките археолози ова случајно откритие го нарекоа откритие на векот во оваа скандинавска земја.
Read more

Норвешка протера 15 Руси: Тоа се разузнавачи кои глумеа дипломати

Read more

Снежна лавина во Норвешка усмрти 4 лица

Норвешките власти најавија дека ќе го евакуираат подрачјето на северот на земјата каде од лавини и одрони загинаа четири лица, меѓу кои и туристи од Словенија и Италија.
Read more

Норвешка ја зголеми воената готовност поради Русија

Read more

Норвешка очекува рекорден прилив од продажба на нафта и гас во 2023

Владата на Норвешка наредната година очекува рекордни приходи од продажба на нафта и гас, речиси една петтина повеќе отколку годинава и петпати повисоки од 2021, благодарение на проценетото повисоко производство и „скокот“ на цените.
Read more
filter

Поглед во необичниот норвешки затвор Халден

Иако овој норвешки затвор е со максимална безбедност, чуварите не носат оружје, а ентериерот личи како небаре сте во хотел.
Read more

Норвешка ја блокира Русија на Арктикот

Осло се повикува на санкциите наметнати од ЕУ и поради тоа не дозволува транспорт на залихи во рударско гратче на островите Свалбард.
Read more
play_arrow

Двајца загинати и 19 повредени во пукање во ноќен клуб во Осло

Две лица се убиени во пукање во ноќен клуб во Осло, соопшти полицијата.
Read more

Напаѓач со нож избоде четворица во Норвешка

Најмалку чертири лица се избодени и повредени во напад во југоисточниот дел на земјата.
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more