Норвешка

Норвешка забрани служење алкохол во баровите и рестораните поради омикрон

Норвешка ја забрани продажбата на алкохол во баровите и рестораните во обид да го спречи ширењето на омикрон сојот на коронавирусот, што предизвика драстично зголемување на бројот на заразени во земјата.
Read more

Норвешка ќе им помогне на граѓаните со високи сметки за струја

Норвешката влада сака да им го олесни товарот на граѓаните со високи сметки за струја.
Read more
play_arrow

Во норвешка реклама Дедо Мраз си фати дечко

Норвешката поштенска служба објави реклама каде се зборува за хомосексуална врска помеѓу Дедо Мраз и човек по име Хари и која предизвика низа реакции како во земјата, така и на Стариот континент.
Read more
play_arrow

Застрелан напаѓач со нож во Осло

Маж кој без маица и вооружен со нож почнал да напаѓа случајни минувачи во Осло бил сопрен од полицијата пред да успее сериозно да повреди некого.
Read more

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Пет луѓе беа убиени во Норвешка минатата недела, но не се лак и стрела како што првично се сметаше, соопшти денеска полицијата.
Read more
play_arrow

Човекот кој уби пет лица со лак и стрела тврдел дека е гласник со силна порака

Данецот уапсен за нападот со лак и стрела во супермаркет во норвешкиот град Конгсберг, во кој уби пет лица, а двајца тешко повреди, денеска е предаден на здравствените служби.
Read more

Убиецот од Конгсберг преминал во ислам и се радикализирал, соопшти норвешката полиција

Осомничениот за нападот со лак и стрела, 37-годишниот Данец, преминал во ислам, а полицијата пред убиствата, вчеравечер, беше во контакт со него поради загриженост за радикализација, изјави денеска шефот на норвешката полиција Оле Бредруп
Read more
play_arrow

Уапсен напаѓачот кој со лак и стрела уби пет лица во Норвешка

Во средата навечер 37-годишен дански државјанин со место на живеење во Копенхаген уби пет лица во напад со лак и стрела во градот Конгсберг, југозападно од Осло.
Read more
play_arrow

Норвежаните го прославија укинувањето на ковид мерките со забави и тепачки

Во Норвешка укинувањето на мерките против коронавирусот беше прославено на бурен начин.
Read more
play_arrow

Првиот електричен товарен брод без екипаж ќе заплови годинава

Во иднина, автономниот товарен транспорт не само што ќе биде ограничен на камиони и авиони, туку ќе се користат и автономни електрични бродови. Еден таков брод наскоро ќе започне со своето прво патување без екипаж.
Read more
filter

Забранети места: 9 локации кои никогаш нема да ги посетите

Ова се мавзолеи и библиотеки каде веројатно никогаш нема да можете да ѕирнете, острови на кои нема да смеете да стапнете, но и необична норвешка „банка“ во која никогаш нема да дознаете што се чува.
Read more
play_arrow

Норвешка ќе гради тунел за бродови

Неверојатен мега проект ќе почне да се гради наредната година во Норвешка. Тунел, но тунел на вода по кој ќе минуваат бродови.
Read more
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more