Нотр Дам

Макрон: Обновата на Нотр Дам ќе се заврши во предвидениот рок

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека реставрацијата на црквата Нотр Дам во Париз, која беше уништена од пожар во 2019 година, ќе биде завршена во предвидениот рок.
Read more

Нотр Дам е една од првите катедрали во чија изградба е користено железо

Пожарот во катедралата Нотр Дам во 2019 година му овозможи на истражувачот Максим Л'Еритје и другите колеги да пристапат до одредени области и делови од археолошкиот локалитет што некогаш биле скриени за да пронајдат бројни железни спојниц
Read more
play_arrow

Официјален трејлер за серијата Notre Dame

Познатата париска катедрала Нотр Дам ја зафати сериозен пожар во аврил 2019 година, а Netflix и за тоа сними серија.
Read more
play_arrow

Неочекувано откритие: Оловен саркофаг ископан под Нотр Дам

Археолозите открија оловен саркофаг и насликани фрагменти од преградата што го дели олтарот од црковниот наос под денешното ниво на подот на катедралата Нотр Дам, а откритието нуди нов увид во историјата на градб
Read more

Нотр Дам две години подоцна: Причината за пожарот уште непозната, битно се снимаат серии

Франција и светот ужаснати гледаа вечерта на 15 април 2019 година како пожар ја зафати катедралата Нотр Дам во Париз, плашејќи се дека човештвото ќе ја изгуби засекогаш.
Read more
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more