Њујорк

Њујорчани со магнет барале богатство, oд езеро извлекле сеф со 100.000 долари

Трагачи на богатство рекле дека додека пребарувале езеро во Њујорк со магнети, извадиле сеф во кој имало околу 100.000 долари.
Read more

Полицискиот робот повлечен од метрото во Њујорк: Луѓето го клоцале и гаѓале со ѓубре

Безбедносниот полициски робот што њујоршката полиција го стави во употреба за да патролира на метро станицата кај „Тајмс Сквер“ повеќе не е оперативен, што предизвика многу прашања, критики, па дури и мемиња.
Read more
play_arrow

Се урна шесткатница во Њујорк, пожарникарите трагаат по луѓе затрупани под урнатините

Се урна дел од шесткатна зграда во Бронкс, Њујорк. Ззасега нема извештаи за повредени, соопштија локалните власти.
Read more
filter

28 октомври 1886, во Њујорк била поставена Статуата на слободата

Со парада уште утрото во Њујорк, а потоа и попладневна церемонија пред стотици илјади граѓани, била официјално отворена Статуата на слободата, подарок од Франција.
Read more
play_arrow

Аеродромите во Њујорк откажаа над 40 летови: Патниците се снимаа како газат во вода до колена

Патниците кои се обидуваа да побегнат од Њујорк со евтини авиокомпании надвор од аеродромот „ЛаГвардија“ беа соочени со вода наместа длабока дури до колена поради големите поплави.
Read more
play_arrow

Робот на њујоршката полиција ќе патролира во метро станица

Полициската управа во Њујорк воведува нова безбедносна мерка на метро станицата во близина на „Тајмс Сквер“, а тоа е безбедносен робот.
Read more
5 септември 1664, Нов Амстердам стана Њујорк
filter

5 септември 1664, Нов Амстердам станал Њујорк

Без ниту капка пролеана крв Холанѓаните им ја предале на Англичаните својата колонија наречена Нов Амстердам која набрзо била преименувана во Нов Јорк, а денес e прерасната во еден од најразвиените и најпознати градови во светот.<
Read more
play_arrow

Рој пчели го окупираше Тајмс сквер

Еден блок во Њујорк неодамна доживеа неочекувана инвазија на пчели, која брзо стана вирална откако зоологот Мајкл Бланк го сподели видеото на Instagram.
Read more

Њујорк буквално тоне под сопствената тежина и тоа не може да се запре

Ако Њујорк никогаш не спие, има уште една причина за непроспиени ноќи – градот тоне.
Read more

Њујорк забранува дискриминација на дебелите луѓе

Њујорк донесе закон со кој се забранува дискриминација врз основа на тежината.
Read more
filter

Поглед во њујоршки стан замрзнат во 60-тите

Read more
play_arrow

Поглед во најмалиот стан во Њујорк - се изнајмува за 2.000 долари месечно

Во видео на TikTok е претставен еден од најмалите станови во светот кој се состои од една правоаголна просторија без бања, а поради големината е окарактеризиран како „плакар со само еден прозорец“.
Read more
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more