нуркање

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

По дојава од граѓани, тимови нуркачи открија камени артефакти кои сведочат за хеленската окупација на Средоземното Море во архајскиот период.
Read more

Необична потрага во Абу Даби: Член на Мерцедес ангажирал нуркач за да го најде изгубениот прстен

Големата награда на Абу Даби не заврши добро за еден од членовите на тимот на Мерцедес. Имено, тој ја изгубил бурмата во пристаништето, по што се одлучил на необичен потег.
Read more

Подводен робот наскоро би можел да ги замени нуркачите во опасните операции

Научниците од Универзитетот ЕТХ во Цирих, кои работат со Tethys Robotics, развија подводен робот што може да се користи во ситуации премногу опасни за нуркачите.
Read more
play_arrow
filter

Нуркачи во Јадранот открија строго чувана тајна на ЈНА и американски бомбардер

Нуркачи од Белград во близина на островот Вис открија брод кој потонал при невреме во моментот кога пренесувал муниција за боево оружје.
Read more

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

По откривањето на Америка, патувањата со брод станале сè почести, а со цел да се врати дел од товарот што исчезнал во бродоломи кралевите ги поттикнале пронаоѓачите да дадат решенија што ќе им овозможат на нуркачите да останат под вода што
Read more
filter

Подземни чуда на природата: Во длабочините на мексиканските сеноте

Професионален фотограф и нуркач ве води низ длабочините на неверојатните подземни езера.
Read more

Жената чија неверојатна способност науката не може да ја објасни

Научниците порано мислеа дека луѓето можат да нуркаат максимално до 30 метри во длабочина, во еден здив. Амбер Бурк отиде подлабоко од 70 метри и физиологијата не може да објасни како е тоа можно.
Read more
play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Нуркачот Шломи Катзин нуркал во крајбрежните води кај Кармел во саботата кога ненадејно наишол на вреден артефакт на морското дно.
Read more
play_arrow

Поставен нов светски рекорд: 24 и пол минути под вода без воздух

Хрватски нуркач го собори светскиот рекорд за најдолго време под вода без воздух.
Read more
play_arrow

11 најневеројатни подводни откритија

Водните пространства на планетава опфаќаат околу 70% од површината, но само 5% од длабочините се истражени. Тоа значи дека таму долу постои цел еден свет полн со тајни и мистерии кои чекаат да бидат откриени.
Read more
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more