Nvidia

Силен раст на акциите на Apple и Nvidia

Вчера на Волстрит, S&P 500 ги надомести загубите од претходниот ден, како и индексот Nasdaq, бидејќи инвеститорите беа охрабрени од податоците за помал од очекуваното зголемување на цените на производителите
Read more

Волстрит падна, најмногу поради падот на акциите на Nvidia

Цените на акциите на Волстрит паднаа во вторникот, најмногу во секторот на производители на чипови, што е резултат на притисокот врз акциите на Nvidia пред објавувањето на нејзините квартални деловни резултати.
Read more

Кој доминира на пазарот на графички процесори со вештачка интелигенција?

Наводно NVIDIA има околу 90% пазарен удел во AI GPU сегментот, со 1,5 милиони до 2 милиона ВИ графички процесори кои компанијата треба да ги продаде само во 2024 година.
Read more
play_arrow

Nvidia ги претстави GeForce RTX 4080 и RTX 4090 графичките картици

Познатата компанија ветува два до четири пати подобрени перформанси во однос на RTX 30XX моделот.
Read more
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more