Обединето Кралство

Британската влада им плаќа на албанските затвореници да се вратат дома

Бројот на летови за депортација од Обединетото Кралство за Албанија се зголеми по договорот за соработка меѓу двете земји постигнат лани во декември за одвраќање и спречување на нелегалната миграција, пренесува албанската редакција на BBC.
Read more

Од 12 монархии во Европа, Обединето Кралство е единствено што одржува церемонија на крунисување

Милиони луѓе во светот го гледаа крунисувањето на Чарлс III, новиот британски крал, и неговата сопруга Камила.
Read more

Во Обединетото Кралство родено првото бебе со ДНК од три различни луѓе

Првото бебе во Обединетото Кралство создадено со ДНК на три лица е родено откако лекарите спроведоа револуционерна ИВФ процедура чија цел беше да ги спречи децата да наследат неизлечиви болести.
Read more

Јужна Африка бара Обединетото Кралство да го врати дијамантот од круната на Чарлс III

Јужноафриканците ја повикуваат Британија да го врати најголемиот дијамант на светот, познат како Ѕвездата на Африка, поставен во кралскиот жезол што кралот Чарлс III го држеше на крунисувањето во саботата.
Read more
filter

19 април 1775, почнала Американската револуција

Со Битката кај Лексингтон и Конкорд започнала американската борба за независност од Велика Британија.
Read more
filter

2 април 1982, Аргентина извршила инвазија врз Фолкландските Острови

На денешен ден почнала аргентинската инвазија која подоцна се манифестирала во Фолкландската војна помеѓу Аргентина и Обединетото Кралство.
Read more

Обединетото Кралство усвои закон со кој им се забранува на азилантите да доаѓаат во мали чамци

Британската Влада денеска објави детали од новиот закон со кој на барателите на азил им се забранува влез во земјата со помош на мали чамци.
Read more

Британските супермаркети со ограничување на зеленчук: Може да се купат само по три парчиња

Read more

Брегзит ја чини Британија 100 милијарди фунти годишно поради изгубеното производство

Брегзит го чини Обединетото Кралство 100 милијарди фунти годишно (околу 124 милијарди долари) поради изгубеното производство, проценуваат експертите и додаваат дека британскиот БДП би бил 4% поголем доколку Обединетото Кралство останеше во
Read more
filter

29 декември 1940, најжестокото германско бомбардирање на Лондон

Нацистичка Германија ја почнала операцијата „Блиц“ на 7 септември 1940, а најжестокиот напад се случил истата година на два дена пред новогодишната ноќ.
Read more

Медведев: Обединетото Кралство да ги врати Фолкландските Острови на Аргентина

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев ја коментираше изјавата на британскиот премиер Риши Сунак кој изјави дека преговорите со Русија се потполно бесмислени сѐ додека руските трупи не се повлечат од Украина.
Read more

Сунак: Британија ќе воведе нови мерки за намалување на бројот на мигранти од Албанија

Британскиот премиер Риши Сунак изјави дека Обединетото Кралство ќе воведе нови мерки насочени кон намалување на бројот на мигранти кои пристигнуваат од Албанија во Велика Британија со мали чамци преку Ла Манш.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more