Обединето Кралство

Во Обединетото Кралство родено првото бебе со ДНК од три различни луѓе

Првото бебе во Обединетото Кралство создадено со ДНК на три лица е родено откако лекарите спроведоа револуционерна ИВФ процедура чија цел беше да ги спречи децата да наследат неизлечиви болести.
Read more

Јужна Африка бара Обединетото Кралство да го врати дијамантот од круната на Чарлс III

Јужноафриканците ја повикуваат Британија да го врати најголемиот дијамант на светот, познат како Ѕвездата на Африка, поставен во кралскиот жезол што кралот Чарлс III го држеше на крунисувањето во саботата.
Read more

Обединетото Кралство усвои закон со кој им се забранува на азилантите да доаѓаат во мали чамци

Британската Влада денеска објави детали од новиот закон со кој на барателите на азил им се забранува влез во земјата со помош на мали чамци.
Read more

Британските супермаркети со ограничување на зеленчук: Може да се купат само по три парчиња

Read more

Брегзит ја чини Британија 100 милијарди фунти годишно поради изгубеното производство

Брегзит го чини Обединетото Кралство 100 милијарди фунти годишно (околу 124 милијарди долари) поради изгубеното производство, проценуваат експертите и додаваат дека британскиот БДП би бил 4% поголем доколку Обединетото Кралство останеше во
Read more

Медведев: Обединетото Кралство да ги врати Фолкландските Острови на Аргентина

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев ја коментираше изјавата на британскиот премиер Риши Сунак кој изјави дека преговорите со Русија се потполно бесмислени сѐ додека руските трупи не се повлечат од Украина.
Read more

Сунак: Британија ќе воведе нови мерки за намалување на бројот на мигранти од Албанија

Британскиот премиер Риши Сунак изјави дека Обединетото Кралство ќе воведе нови мерки насочени кон намалување на бројот на мигранти кои пристигнуваат од Албанија во Велика Британија со мали чамци преку Ла Манш.
Read more

Индиец ќе биде новиот британски премиер

Риши Сунак ќе биде новиот британски премиер откако неговата противкандидатка Пени Мурдан ја повлече својата кандидатура.
Read more

Речиси 8 милиони Британци се мачат да ги платат сметките

Речиси осум милиони луѓе во Велика Британија се мачат да ги платат сметките додека растат трошоците за живот, пренесе BBC.
Read more

Русија истрелала ракета во близина на британски авион над Црното Море

Руски авион-ловец истрелал ракета во близина на британски авион што патролирал во меѓународниот воздушен простор над Црното Море на 29 септември, изјави денеска британскиот министер за одбрана Бен Волас.
Read more
play_arrow

Британската премиерка Лиз Трас поднесе оставка по само 45 дена на власт

Премиерката на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Лиз Трас, денеска си поднесе оставка од функцијата која ја извршуваше само 45 дена.
Read more

Што е Комонвелтот и што ќе стане со него по смртта на кралицата Елизабета?

Комонвелтот денес го сочинуваат држави кои некогаш воглавно биле колонии на Британската Империја, меѓутоа, по смртта на кралицата Елизабета II се поставува прашањето која ќе биде неговата улога и дали новиот крал ќе продолжи да го управува
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more