Охрид

filter

Левица: Нефи поддржан од Пецаков ја отстрани спомен-плочата на НОБ во Охрид

Фирмата „Нефи Ик“, тендер партнерот на градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, пред својата дивоградба во Охрид ја искрши и отстрани спомен-плочата на Охридскиот судски процес во кој на 26 и 27 ноември 1941 година беа осудени со казна зат
Read more

Нов сообраќаен режим на булеварот Македонски просветители во Охрид

СВР Охрид информира дека денеска во сила ќе биде нов режим на сообраќајот на булеварот „Македонски просветители“ во Охрид.
Read more

Бич филм фестивал во Охрид со европски филмови под ѕвездите

Од 19 до 23 јули, во екот на туристичката сезона во Охрид, и оваа година се одржува Бич филм фестивал.
Read more

Охрид веќе е полн со туристи, а не е ниту шпицот на сезоната

Охрид уште на Петровден и пред шпицот на сезоната е полн со туристи.
Read more
play_arrow

Костадиновска-Стојчевска: Охриѓани на гостите да не им наплаќаат како да наплатуваат воена отштета

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска во своето обраќање на отворањето на Охридско лето се осврна на значењето на уметноста, претпознатливоста и реномето на фестивалот, а им посака и добредојде на уметниците.
Read more

Охриѓанец ловел крап со харпун, ја нападнал и полицијата

Пред неколку дена, сакајќи да фотографира ново семејство лебеди, жител кај Грашница регистрирал човек што лови крап со харпун.
Read more

Повик за протест во Охрид за одбрана на македонското граѓанско знаме

На 4 јули во Охрид ќе биде второто судење на адвокатот Тони Менкиноски кој се товари за, внимавајте, прекршување на јавниот ред и мир заради истакнување на старото македонско државно знаме.
Read more
play_arrow

Големо невреме во Охрид со пороен дожд, град, грмотивици, силен ветер

Силно невреме ги зафати Охрид, Струга и Дебрца. Пороен дожд и грмотевици, проследени со ветер повеќе од еден час има во Охридско-струшкиот регион. Засега нема информации за предизвикани штети.
Read more

Гужви и нервоза оти е затворен влезот на Охрид; Пецаков: Ова што го правите нема смисла!

Поради изградба на автопатот, затворен е влезот на Охрид.
Read more
play_arrow

Српски и хрватски студенти демолирале хотел во Охрид

Студенти од Загреб и Србија демолирале хотел во Охрид во кој престојувале на петдневна екскурзија, пишуваат хрватските и српските медиуми.
Read more

Пецаков: Спроведувањето на дел од препораките на УНЕСКО би чинело колку општинскиот буџет за 1,5 година

Општина Охрид и Владата, односно ресорните министерства имаат одлична соработка во однос на спроведување на препораките за зачувување на статусот заштитено подрачје во УНЕСКО, потенцира градоначалникот Кирил Пецаков.
Read more

Охридскиот чинар - симбол на градот

Охридскиот чинар (Platanus orientalis), симбол на градот, со својата историја и убавина ги привлекува погледите не само на охриѓани, туку и на многубројните посетители.
Read more
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Како настанува нафтата? 5 факти што секој треба да ги знае

Read more