Охрид

Охридскиот чинар - симбол на градот

Охридскиот чинар (Platanus orientalis), симбол на градот, со својата историја и убавина ги привлекува погледите не само на охриѓани, туку и на многубројните посетители.
Read more

Водици – празник над празниците за охриѓани

Богојавление - Водици, еден од најсветите денови за охриѓани. Празник со душа, ден кој го чекаат цела година.
Read more

Охрид полн за Нова година, блеска со раскош и убавина

Новогодишните празници го наполнија најголемиот туристички центар во земјава. Блеснат со сета своја убавина, Охрид подготвено ги дочека гостите од земјава и странство.
Read more

Air Serbia од 5 јуни ќе лета за Охрид

Во текот на летната сезона во 2023 година, Air Serbia ќе лета до Охрид и 22 нови дестинации до кои не леташе во летната сезона годинава, јави дописникот на МИА од Белград.
Read more

Охрид не смее да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Директорот на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот (АППТ), Љупчо Јаневски очекува 2022 година да ја заокружиме со околу 2,8 милиони ноќевања и над 400 милиони долари промет од туризмот.
Read more

Forbes: Петте најпотценети градови на Балканот, меѓу нив и Охрид

Forbes објави листа од петте најмногу потценети балкански градови, а меѓу нив е и Охрид.
Read more

Започна пријавувањето за учество на седмото издание на Охрид трчаТ

Од 2 до 4 јуни идниата година ќе се одржи 7. издание на атлетската манифестација Охрид трчаТ, во чии рамки ќе се реализира и Ohrid running weekend.
Read more

Бесплатен влез во музеите во Охрид секој први во месецот

Влезот во музеите и галериите во Охрид ќе биде бесплатен секој први во месецот, почнувајќи од утре, 1 ноември, соопшти денеска охридскиот Завод и Музеј.
Read more

Мицкоски го поддржа антифашистичкиот протест на Левица во Охрид

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека го поддржува протестот што утре е планиран во Охрид против отворањето на бугарскиот културен клуб именуван „Цар Борис III“.
Read more

Пронајдена почината жена во водите на Охридско Езеро

Read more

Закупени 70-80% од капацитети во Охрид за празниците

Околу 70-80% од туристичките капацитети во Охрид се веќе закупени за претстојните велигденски и првомајски празници, рече денеска директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) Љупчо Јаневски.
Read more
play_arrow

Во петок премиера на документарецот „100 години фудбал во Охрид“

Read more