Охридско Езеро

Oпаѓа посетеноста во Охрид и туристичките населби на Охридското Езеро

Одложувањето на почетокот на училишната година и убавото време ја продолжија сезоната на охридското крајбрежје, но посетеноста на градот и околните места забележително опаѓа.
Read more

Багерот што вади песок од Охридско Езеро не е во сопственост на „Нефи ИК“, тврди Усеини

Охрид, 3 август 2020 (МИА) – Компанијата „Нефи ИК“ никогаш не вадела песок од брегот на Охридското Езеро, тврди Кујтим Усеини, брат на Нефи Усеини советникот на Општина Охрид и сопственик на нелегалната бетонска база изградена на излезот о
Read more
play_arrow

Активистите на „Охрид SOS“ обвинуваат дека со механизација нелегално се вади песок од езерото

Граѓанската иницијатива за заштита на животната средина „Охрид SOS“ преку социјалните мрежи укажува на нелегални активности во крајбрежјето на Охридското Езеро, со објавени снимки на кои се гледа како механизација врши ископ на песок од ли
Read more
filter

Искуствен наместо масовен туризам, обид за воочување на вредноста на Охрид, но и целата земја

Бележници, футроли за очила, приврзоци од кожа се само дел од производите, во чија изработка може да учествува посетителот во работилницата „Книговез“ во Охрид, која одржува и заштитува 40-годишна традиција на изработка и резбање на предме
Read more
filter

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Не сакаше да ги брани боите на македонската репрезентација, ама Охрид не го дава. Швеѓанецот Дејан Кулушевски на Instagram се пофали со својот одмор во Македонија.
Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Полициски службеници од ПС „Охридско езеро“ на 2 август пред полноќ во село Радожда, Струшко, забележале глисер со албански национални ознаки во кој биле две лица кои превезувале предмети за кои постои сомневање дека потекнуваат од кривичн
Read more

Одложен 41. Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро

Поради ситуацијата со коронавирусот и зголеминиот број туристи во Охрид, организаторите решија да го одложат 41. Илинденски мал пливачки маратон.
Read more

Нова акција за чистење на дното на Охридското Езеро од отпад

Членови на Нуркачкиот центар „Акватек“„ од Охрид спроведоа уште една активност за чистење на дното на Охридското Езеро од цврст отпад, последица на негрижата на поединци кон природата.
Read more

Уредбата за враќање на плажите на Охридското Езеро во првобитна состојба ја подели јавноста

Владината Уредба за враќање на плажите на Охридското Езеро во првобитната состојба пред издавањето под концесија ја подели јавноста во Охрид и Струга, на генерално спротивставени ставови.
Read more
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more