Олаф Шолц

Путин ја пофали германската екстремно-десничарска АфД, Шолц: Срамота

Германскиот канцелар Олаф Шолц во четвртокот ги опиша пофалбите на рускиот претседател Владимир Путин за крајнодесничарската партија Alternative für Deutschland (Алтернатива за Германија - АфД) како „срамни“.
Read more

Макрон: Мора да дозволиме Украина да гаѓа цели во Русија

Read more

Шолц ја предупреди Фон дер Лајен да не соработува со десничарските екстремисти

Read more

Шолц: Русија не е толку силна како што луѓето мислат

Од воен аспект руската војна во Украина е „брутална“, оцени германскиот канцелар Олаф Шолц во Бундестагот и посочи дека Русија сепак не е толку силна.
Read more

Се сретнаа Макрон, Шолц и Туск: Ќе купиме уште оружје, Русија не смее да победи

Read more

Шолц попушта - подготвен е да разговара со Путин

Рускиот претседател претходно му имаше порачано на германскиот канцелар дека западната помош резултираше со тоа Украина да одбива било какви преговори со Москва.
Read more

Шолц: Мора брзо да ги депортираме мигрантите кои немаат право да останат во Германија

Германија мора брзо да ги депортира мигрантите кои немаат право на престој, но и да продолжи да ги прифаќа оние кои имаат право на азил и оние со потребните вештини, изјави во вчерашното интервју германскиот канцелар Олаф Шолц.
Read more
play_arrow

Драма на аеродромот во Тел Авив: Шолц евакуиран од авионот

Вистинската драма се одвивала во моментот кога авионот на германскиот канцелар Олаф Шолц требало да го напушти Тел Авив.
Read more

Kaнцеларот Шолц се повредил на утринско трчање

Германскиот канцелар Олаф Шолц претрпел полесна повреда на лицето кога утринава паднал додека џогирал, принудувајќи го да ги откаже обврските за викендот, изјави владината портпаролка.
Read more

СДСМ: Шолц даде јасни и силни гаранции дека нема нови условувања за Македонија

Од партијата СДСМ велат дека германскиот канцелар Олаф Шолц по средбата со премиерот Димитар Ковачевски во Берлин дал јасни и силни гаранции дека нема нови условувања за Северна Македонија.
Read more

Шолц: ЕУ мора да се промени, ни треба геополитичка унија

Германскиот канцелар Олаф Шолц во вторникот во Стразбур силно се залагаше за проширување и создавање геополитичка унија ориентирана кон иднината.
Read more

Шолц: Германија стана независна од рускиот гас и нафта за 8 месеци

Германскиот канцелар Олаф Шолц, во денешното обраќање пред Бундестагот, рече дека ѝ гарантирал на Украина понатамошна воена помош, како од Германија, така и од европските земји.
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more