омикрон варијанта

Зошто омикрон „не успеа“ на Куба?

Широката распространетост на вакцинација против COVID-19 на Куба и раното воведување имунизација на децата се покажаа клучни во сузбивање на многу заразната варијанта омикрон уште пред таа да се рашири на острово
Read more

Ако чувствувате болка во овие две места, можеби сте заразени со омикрон

Варијантата омикрон е веќе раширена низ светот и веројатно предизвикува третина од новите зарази со коронавирус. Иако симптомите се благи, со оглед на тоа што побрзо се пренесува, побрзо и се шири.
Read more

Кои се првите два знака дека сте заразени со омикрон варијантата?

Досегашните информации упатуваат на тоа дека омикрон предизвикува поблага клиничка слика кај заболените, но се шири побрзо од претходните варијанти.
Read more

Примероци од 5 пациенти ќе се секвенционираат за да се утврди дали ја имаат БА2 варијантата на омикрон

Примероци од 5 пациенти тестирани за COVID-19 со наменски тестови кои ги користи Институтот за јавно здравје се селектирани за секвенционирање, кое почнува во понеделник, а дали кај нив ќе се потврди присуство на варијантата на омикрон поз
Read more

Знаци дека можеби сте ја прележале омикрон варијантата, а не сте знаеле

Омикрон засега се покажа како варијанта која предизвикува поблаги и поподносливи симптоми, за разлика од делта варијантата на коронавирусот.
Read more

СЗО: Омикрон создава високи ризици за здравјето

Нивото на ризик поврзано со варијантата омикрон останува многу високо, соопшти СЗО, откако бројот на нови случаи на COVID-19 достигна нов рекорд минатата недела.
Read more

Pfizer почна со испитување на вакцина против омикрон

Компаниите Pfizer и BioNTech почнаа клиничко испитување на вакцина против сојот омикрон на коронавирусот.
Read more

Омикрон подолго живее на пластични површини и човечка кожа отколку претходните соеви

Видот на коронавирус омикрон може да преживее подолго од претходните соеви на вирусот на пластични површини и на човечка кожа, покажа новото истражување на јапонските научници.
Read more

Студија: Малите деца имаат поблаги симптоми од омикрон отколку од делта

Кај многу мали деца, варијантата омикрон предизвикува помалку тешка болест во споредба со варијантата делта, покажа нова американска студија.
Read more

Израелска студија: Четврта доза вакцина - недоволно добра против омикрон

Група научници во Ветената земја објави дека нивното истражување открило дека четвртата доза од постоечките вакцини против коронавирусот нуди многу слаба заштита против сојот кој забрзано се шири.
Read more

Шест причини зошто е добро да избегнете зараза со омикрон

Брзото ширење на омикрон варијантата, која предизвикува поблаг облик на COVID-19 во споредба со претходните облици, поттикна мислење според кое многумина се прашуваат зошто се трудиме да ја спречиме заразата ако
Read more

Вирусолог од Србија: Омикрон веројатно води до крај на коронавирусот

Омикрон варијантата на коронавирусот веројатно е чекор во добра насока. Големи се шансите ова да е крај на короната, изјави српскиот вирусолог Миланко Шеклер.
Read more
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more