Општина Центар

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Во текот на изминатата ноќ, градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, заедно со началникот на СВР Скопје, Сашо Топаловски, и директорот на ПОЦ, Душко Коцевски, спроведоа заедничка акција на терен со цел подобрување на безбедно
Read more
play_arrow

Снимки од граѓани го покажуваат дивеењето на младите вандали во Капиштец

Општина Центар откако неколкупати досега алармираше за дивеењето на делови во општината денеска до јавноста испраќа видео снимки со цел да се види загрижувачкото однесување на младите.
Read more

Герасимовски со полициска помош ќе го решава проблемот со прегласната музика во Капиштец

Општина Центар ќе добие полициска помош и асистенција во справување со вандализмот, сообраќајниот хаос и прегласната музика во Капиштец, но и во другите населби во локалната самоуправа.
Read more

Герасимовски: Учениците до 10 години може да бидат згрижени во градинките и за летниот распуст

Read more
filter

Герасимовски: Да беше наша надлежност, ѕидот одамна ќе беше саниран

Општина Центар остро ги демантира наводите и шпекулациите дека санацијата на потпорниот ѕид на Клинички центар и улица „Белградска“ се во надлежност на општината. За тоа постојат законски акти и одлуки.
Read more

ЕВН во јуни ќе врши времени активности во Паркот на франкофонијата

Општина Центар известува дека ЕВН Македонија АД започна со активности на терен во дел на Паркот на франкофонија за да обезбеди времен пристап за изградба нови електроенергетски објекти, односно нов 110 кВ вод во Општина Центар, што е од ви
Read more
filter

Минатата недела санкционирани 180 непрописно паркирани возила на територијата на Општина Центар

ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција - Скопје минатата недела санкционираа 180 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.
Read more

Герасимовски: Лицата со попреченост ќе може да користат бесплатен превоз до болница

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, ги повикува граѓаните со попреченост да ја користат услугата за бесплатен транспорт до здравствените установи за што Општината има потпишано Меморандум за соработка со Црвениот крст на
Read more

Герасимовски: Со видео надзор Центар ќе ја зголеми безбедноста на граѓаните и ќе ги заштити јавните добра

Советот на Општина Центар на 35-тата Седница на советот го прифати предлогот на градоначалникот Горан Герасимовски во Општина Центар да се постави видео надзор.
Read more
filter

Нов сквер со футуристичка инсталација ќе го разубави платото пред Општина Центар

Нов сквер ќе го разубави платото пред Општина Центар. Станува збор за поставување урбана инсталација, т.н. Урбан атрактор на платото на аголот од улицата „Михаил Цоков “ и улицата „Орце Николов“ пред Општина Центар.
Read more

Герасимовски: Расчистена е дивата депонија спроти Католичка црква

Општинските служби ја расчистија депонијата во напуштениот објект во Капиштец спроти Католичката црква.
Read more

Општина Центар отстапи простор за уметниците избркани од МКЦ

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, објави дека неговата општина ги прифатила уметниците кои повеќе не можат да го користат Младинскиот културен центар.
Read more
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more