овошје

Придобивки од јадењето кајсии и кој не треба да ги консумира

Кајсиите содржат голема количина на антиоксиданси кои се клучни за зајакнување на имунитетот и намалување на оксидативниот стрес – сето тоа влијае на посилната способност на организмот подобро да се заштити од инфекции, воспаленија, но и п
Read more

Храна која има ефект на разладување во лето

Како што се зголемуваат температурите, ни станува сè потешко да се разладиме. Затоа изберете ја храната која ќе има ефект на разладување во текот на топлите летни денови.
Read more

Седум овошја што треба да ги јадете секој ден

Повеќето овошја се слатки, хидратантни и генерално вкусни. Јадењето овошје ви помага да добиете есенцијални витамини и минерали, антиоксиданси и влакна.
Read more

Совет од ендокринолог: Јадете 3 намирници за побрз метаболизам

Метаболизмот е исклучително важен за функционирањето на сите органи, како и за различните процеси во телото. Благодарение на неговото дејство, клетките во телото се обновуваат, се формираат ензими и се поддржуваат респираторните функции.
Read more

Совети и трикови како храната подолго да трае

Едно расипано јаболко во корпа со други ќе ги расипе и останатите, поради етиленот што го испушта, но ако расипано јаболко префрлите во кутија со компири, тоа ќе му го продолжи животот, бидејќи го спречува 'ртењето на компирот.
Read more

Зошто треба секој ден да јадете овошје?

Експертите советуваат дека дневно треба да внесувате една и пол до две шолји овошје, пишува Eat This, Not That.
Read more

Во кое овошје и зеленчук има најмногу пестициди?

Организацијата Environmental Working Group објави нов извештај за тоа кое овошје и зеленчук има најмногу пестициди, користејќи ги податоците на американското Министерство за земјоделие и Управата за храна и леков
Read more

Како да препознаете овошје и зеленчук полни со хемикалии?

Со многу едноставен тест може да препознаете дали овошјето и зеленчукот што сте ги купиле се полни со хемикалии или се здрави за консумација.
Read more

Како правилно и ефикасно да се исчисти овошјето од пестициди?

Чистењето на овошјето од пестициди е од големо значење, но потребно е знаење како правилно и ефикасно да се исчисти.
Read more

Кое овошје е најдобро за одржување на здравјето на срцето?

Вистина е дека сите видови зеленчук нудат голема количина на хранливи материи, а еден е особено добар за одржување на здравјето на срцето.
Read more

Овошје кое е еликсир на младоста, полно со антиоксиданси и витамини

Многу луѓе не знаат дека кивито е една од најздравите намирници. Полно е со антиоксиданси и содржи повеќе витамин Ц од портокалите и другите цитруси.
Read more

Најдоброто овошје за топење на маснотиите на стомакот

Бидејќи исхраната со малку јаглехидрати е во тренд, неправедно го запоставивме овошјето.
Read more
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more