пандемија

Човештвото пред закана од нови вируси, тврди лекарот кој ја откри еболата

Човештвото се соочува со голем број нови и потенцијално фатални вируси кои потекнуваат од африкански тропски шуми, тврди професорот Жан-Жак Мујембе-Тамфум, кој во 1976 година беше во тимот на лекари кои го открија вирусот ебола.
Read more

„Пандемија“ е збор на годината според речникот Merriam-Webster

Ако треба да го одберете зборот кој ја одбележа 2020 година, кој збор би било тоа?
Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Основачот на Microsoft, Бил Гејтс, предвидува нова пандемија на планетата. Милијардерот сними поткаст во кој разговараше со Рашида Џонс и Ентони Фаучи за пандемијата на COVID-19 и промените кои ќе ги донесе вирусот во светот.
Read more

10 начини на кои пандемијата ќе ги промени луѓето и човештвото

Тим американски научници од Харвард и УКЛА направи анализа од досега 90 направени социјални и психолошки студии и резултатите ги поделија во десет клучни точки кои ќе ја променат нашата свест и општеството во кое живееме.
Read more
play_arrow

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Бројот на заразени со коронавирусот во светот, според веб-страницата Worldometer надмина 31 милион.
Read more
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Read more