папа Франциск

Писмо со три куршуми испратено до папата Франциск

Писмо адресирано до Папата Франциск во Ватикан, а во кое имало три куршуми за пиштол, е запленето во текот на сортирање на поштата во поштенски уред во близина на Милано, изјави италијанската полиција.
Read more

Папата Франциск ги поздрави верниците од балконот на болницата

Папата Франциск денеска се појави во јавност за првпат по операцијата на дебелото црево минатата недела и ги поздрави собраните верници од балконот на болницата.
Read more
play_arrow

Спајдермен се ракуваше со папата во Ватикан

Суперхеројот Спајдермен го привлече вниманието на јавноста откако беше забележан како се ракува со папата Франциск во Ватикан, во текот на традиционална општа аудиенција.
Read more

Папата Франциск прв го сефтоса новиот дрес на ФФМ

Додека македонските фудбалски навивачи се во исчекување да го видат дресот со кој Македонија ќе настапи на претстојното ЕУРО, папата Франциск имаше чест не само да го види новиот дрес, туку и да го добие како подарок.
Read more
play_arrow

Папата бакна број истетовиран на рака на преживеана од Аушвиц

Папата Франциск бакна број истетовиран на раката на Лидија Максимович, која преживеала медицински експерименти во нацистичкиот логор Аушвиц.  
Read more
play_arrow

Папа Франциск: Светот е на пат кон самоуништување

Папата Франциск предупреди дека светот е „на пат кон самоуништување“ доколку политичките лидери не успеат храбро да ја искористат пандемијата на COVID-19 како шанса да ја направат планетата Земја поправедно и позелено место.
Read more

Криза во Ватикан: Папата нареди намалување на платите

Папата Франциск нареди да се намалат платите на кардиналите за 10 проценти, како и на другите свештеници кои работат во Ватикан за да се зачуваат работните места на вработените, бидејќи пандемијата со COVID-19 ги погоди приходите на Римока
Read more
play_arrow

Папата пристигна во историска посета на Ирак

Папата Франциск денеска пристигна во Ирак, тоа е прва посета на поглаварот на Римокатоличката црква во земјата, но и прва посета во странство од почетокот на пандемијата на коронавирусот.
Read more

Папата Франциск при посетата на Ирак планира средба со ајатолахот Али ал-Систани

Папата Франциск е подготвен за историска средба со највисокиот ирачки шиитски муслимански свештеник, ајатолахот Али ал-Систани, за време на неговата посета на Ирак, закажана за март, потврди денеска патријархот на ирачката Калдејска католи
Read more

Папа Франциск: Парите да се дадат за борбата против COVID-19, а не за оружје

Папата Франциск денеска ги повика светските лидери парите за оружје да ги пренасочат за борбата против коронавирусот и да сторат сѐ што е можно вакцините да ги добијат најсиромашните земји.
Read more

Папата Франциск ја помести полноќната божикна миса заради полицискиот час

Поради полицискиот час папата Франциск ќе ја одржи традиционалната полноќна миса на Божик во 19:30 часот, додека службата за Божик ќе се одржи во затворен простор, со цел да се спречат турканици на плоштадот „Свети Петар“.
Read more

Ватикан: Папата не лајкна фотографија од разголена бразилска манекенка

Официјален Ватикан побара од Instagram да започне истрага за тоа како од официјалниот профил на папата Франциск е лајкната фотографија од разголена манекенка од Бразил, пренесе Guardian.
Read more
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Прв проблем во ПСЖ: Меси одби да се поздрави со тренерот по замената

Read more

Џабе се фалите - бројот на партнерки не ве прави подобри љубовници

Read more

Помогнете му на телото најдобро да го искористи витаминот Д

Read more