паста

Поскапе пастата во Италија, граѓаните најавија бојкот

Цените на тестенините во Италија драстично се зголемија, па поради тоа гражаните најавија масовен бојкот на овие производи.
Read more
play_arrow

Стар рецепт на италијанските домаќинки - најпознатата сицилијанска паста

Сицилијанската паста е едно најпознатите во светот и често се порачува во рестораните. Сега ќе можете да ја направите и дома.
Read more
play_arrow

Идеја за ручек: Спој од шпагети болоњезе и макарони со кашкавал

За ручек послужете неверојатно вкусна комбинација од двата светски популарни рецепти - макарони со кашкавал и болоњезе сос.
Read more
play_arrow

Брзо и лесно, подобро од болоњезе: Паста со мелено месо и спанаќ

Доколку сакате да го израдувате семејството со вкусен ручек, подгответе им макарони со мелено месо и спанаќ. Случно е на популарното болоњезе, но се прави побрзо и полесно, а сосот е покремаст.
Read more

Италијанците да позавидат: Ражничи од макарони со вкус на пица

Овој рецепт за паста со состојки од италијанската кујна всушност не е италијански, но е навистина вкусен.
Read more
play_arrow

Идеја за вечера: Тако шпагети со мелено месо

Доколку сте љубители на болоњезе сос, овој американски рецет за шпагети сигурно ќе ви се допадне.
Read more

Неколку причини зошто да изберете интегрални тестенини наместо обични

Тестенините како прехранбен производ често се на листата на намирници кои треба да се избегнуваат доколку човек сака да ослабне или поздраво да се храни.
Read more

Салата од макарони - одлично предјадење за посна слава

Збогатете ја трпезата со овој рецепт за салата со макарони, туна и маслинки. Одлична е како предјадење за било која посна слава, а се подготвува навистина брзо.
Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Пилешки шпагети карбонара

Најпознатите шпагети на светот збогатете ги со бело месо и ќе бидат уште повкусни. Ова е класично италианско јадење, едно од најпопуларните на Чизмата.
Read more

Рецепт на денот: Лажна лазања со пилешко и паста

Лажните лазањи со пилешко и тестенини полесно се подготвуваат: нема правење на бешамел сос, а јадењето ќе биде екстра сочно.
Read more

Идеја за ручек: Макарони со тиквички и пире

Доколку немате инспирација за ручек, подгответе тестенини со тиквички. Заборавете на бешамелот, згуснете ги компирите и комбинирајте состојки - без млеко и брашно.
Read more
play_arrow

Паста чипс - хит рецепт од TikTok

Чипсот од тестенини е една од многуте TikTok сензации. Ова популарно јадење е направено од варени тестенини прелиени со маслиново масло, пармезан и зачини, кои потоа се пржат додека не станат крцкави.
Read more