патарина

Од наплата на патарини собрани рекордни 62 милиона евра

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми, презентирајќи ги резултатите од работата на претпријатието, рече дека годината што изминува е рекордна од аспект на инвестиции, рекордна година на приход од наплата на па
Read more

Од патарини лани собрани 53,2 милиони евра

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 3.274.387.335 денари (53.242.070 евра), информираат за МИА од Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПД).
Read more

Поскапе патарината во Србија

Српската Влада на вчерашната седница одобри поскапување на патарините за 14%, додека оние кои патарините ќе ги платат по електронски пат ќе добијат 6% попуст на таа сума, односно за нив поскапувањето ќе биде 8%, јави дописникот на МИА од Б
Read more

Рустеми: Цената на патарините останува иста

Засега останува иста цената на патарините во државава, изјави денеска директорот на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) Ејуп Рустеми, одговарајќи на новинарски прашања пред почетокот на конференцијата
Read more

Македонија има едни од најевтините патарини во Европа – а каде се бесплатни?

Додека патарините не се наплаќаат во Финска, Естонија и Монако, може да платите скапо за патување низ Франција или Италија.
Read more

Од патарини лани инкасирани рекордни 46,4 милиони евра

Над 46,4 милиони евра е годишниот приход од наплата на патарини на Јавното претпријатие за државни патишта во минатата година, што е за 2,8 милиони евра повеќе во однос на 2019, а за 12,1 милион евра повеќе во однос на 2020 година.
Read more

Бочварски: Патарини се плаќаат за да имаме модерни патишта

Патарини на автопатите се плаќаат за да имаме модерни патишта, да можеме да ги одржуваме, при зимски услови да ги исчистиме од снежни наноси и почесто да ги реконструираме, за да бидат во добра кондиција, порача денеска министерот за транс
Read more

Казни за 6 полициски службеници, за да не платат патарина користеле „флешери“ и легитимации

Изречени се 32 глоби за неплаќање патарина, а шест полициски службеници поминале наплатна станица без да платат, со злоупотреба на т.н. флешери и службена легитимација, информираат од Министерството за внатрешни работи.
Read more
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more