перење

Трик со две состојки спречува црната облека брзо да избледи

Оние кои сакаат да носат црна облека се запознаени со тешкотиите при изборот на облека од сопствената гардероба.
Read more

Зошто корпите за алишта имаат дупки?

Многу работи во домот ги правиме механички, без воопшто да размислуваме за нив. Перењето и пружањето алишта секако е една од тие домашни работи.
Read more

Белите чорапи е најтешко да се исперат - со еден трик повторно ќе бидат сјајни

Ако редовно носите бели чорапи, сигурно знаете дека колку често и да ги перете, тие никогаш нема да бидат светли како кога сте ги купиле и наскоро ќе забележите дека некои дамки остануваат подолго и потешко се отстрануваат од другите.
Read more

Облека што не треба да се пере во машина или максимално да се внимава

Има некои парчиња облека кои никако не треба да ги ставате во машината за перење, бидејќи ќе направите поголема штета.
Read more

На која температура треба да се пере постелнината за да се ослободите од бактериите?

Квалитетното перење на постелнината е еден од чекорите на кои треба да обрнете внимание за да спречите ширење на бактерии.
Read more

Трик што го решава проблемот со недостаток на простор за сушење алишта

Сигурно често ви се случувало да иисперете премногу алишта и да не знаете каде да ги исушите.
Read more
play_arrow

Трик за враќање на големината на облека смалена со перење

Кој работи, тој и греши. А, кога се работи за домашна работа, има простор за грешки. Особено за оние што се јавуваат како резултат на перењето алишта.
Read more

Совети за подобро спиење во летните горештини

Најдобрата опција за убаво спиење во лето е да се спие на природни материјали.
Read more

Зошто да ставите лист од ловор во машината за перење алишта?

Бројните трикови како спас во домот секогаш се неисцрпна тема која многумина ги мачи, а доколку и вие сте од оние што имаат голем проблем со перењето алишта плашејќи се да не ги офарбате, ова дефинитивно ќе ви помогне.
Read more

5 најголеми грешки при перењето пешкири

Многу веројатно никогаш не сте размислувале за тоа како ги перете пешкирите и дали постои правилен начин за тоа, па често ви стануваат груби како шмиргла.
Read more

Заборавивте марамче в џеб? Трик да се ослободите од ситните парченца

Го вадите омиленото парче облека штотуку испрано од машината за перење и има што да видите: цело е со мали бели парченца. Тогаш ви текнува дека сте заборавиле да ги проверите џебовите да не има нешто останато.
Read more

Што ако ставите пластична кеса во машината за перење?

Малкумина знаат за овој докажан начин за отстранување на еден од најнепријатните проблеми кога станува збор за перењето валкана облека.
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more