Perseverance

play_arrow

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Американската вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на нејзиниот ровер Perseverance на Марс, а луѓето веднаш забележаа интересна шара на падобранот што помогна во забавување на спуштањето на Црвена
Read more
play_arrow

Ново од Perseverance: Прв поглед на Марс од 360 степени

На 18 февруари роверот Perseverance се спушти на Марс и на Земјата ги испрати првите фотографии.
Read more
play_arrow

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Испратена е првата видеоснимка од Марс, благодарение на роверот Perseverance на НАСА.
Read more
filter

Марс на Марсовците! Веќе фрчат мемиња со новите фотки од Марс, ова се најдобрите

По патување од 7 месеци, роверот Perseverance успешно слета на површината на Марс. Мина 468 милиони километри за да слета на кратерот Језеро.
Read more
play_arrow

Роверот на НАСА успешно слета на Марс, ги испрати и првите фотографии

По патување од 7 месеци, роверот Perseverance успешно слета на површината на Марс. Мина 468 милиони километри за да слета на кратерот Језеро, од каде ги испрати и првите фотографии.
Read more
play_arrow

Роверот на НАСА денеска ќе слета на Марс, ќе бара знаци на живот

По седум месеци патување, роверот Perseverance денеска ќе слета на Марс, што ќе биде почеток на повеќегодишна потрага по докази за микробиолошки живот на Црвената планета.
Read more

Мисија на Марс: Повторно одложено лансирањето на Perseverance

Американската вселенска агенција НАСА го одложи лансирањето на роверот Perseverance на Марс, поради контаминација. Лансирањето беше планирано за 17 јули, па одложено за 20 јули, а сега 22 јули е новиот датум.
Read more
реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more