пица

Мини пици без тесто - невообичаена подлога и здрави состојки

Кога немате многу време и сакате нешто едноставно, вкусно и брзо, мини пиците се одлично решение. Можете да ги направите со домашно тесто, лиснато тесто или без тесто со подлога од компир или сладок компир (батат).
Read more

Брзо и лесно: Мини пици од стар леб

Еден од најдобрите начини да го искористите стариот леб.
Read more

Го расипуваат вкусот: Најголемите грешки при правењето домашна пица

Се чини дека е многу лесно да се направи ова омилено италијанско јадење, но има неколку работи на кои треба да обрнете внимание за вашата пица да излезе совршена - колку што може во домашни услови.
Read more
filter

Среќен ден на пицата

Денеска, 9 февруари, се слави светскиот ден на пицата, за многумина омиленото јадење.
Read more

Истражување: Пицата може да ја подобри продуктивноста на работното место

Ден Ариели, професор по психологија и бихевиорална економија спроведе истражување во склоп на книгата „Payoff: The Hidden Logic That Shapes Our Motivations“ за тоа што го мотивира поединецот за работа.
Read more

Како кората на пицата да биде крцкава и по повторното загревање?

Со едноставен трик, кората на пицата ќе остане крцкава и по повторното загревање.
Read more

Рецепт на денот: Пица ролат

Пица на малку поинаков начин.
Read more

Како да направите совршено тесто за пица?

Најважниот дел од секоја пица е тестото, а ова е тајната состојка за најдоброто тесто што може да го подготвите.
Read more

Рецепт за подготовка на совршено тесто за пица

Ако сте љубители на пица и сакате почесто да ја подготвувате како специјалитет во домот, тогаш вреди да го пробате овој едноставен рецепт за совршено тесто за пица.
Read more
play_arrow

Рецепт за домашна пица од италијански пицајоло

Во домашни услови навистина е тешко да се направи пица кој ќе биде иста како од пицерија, во однос на тестото. Не и доколку ја правите според докажан италијански рецепт.
Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Мини-пици за целото семејство

Направете ги овие превкусни и едноставни мини-пици во кои ќе ужива целото семејство. Тајната е во домашното тесто и доматен сос, а може да направите и свои верзии со различен топинг по ваша желба.
Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Пица во тавче со тесто без квасец

Жешко е, никој не сака да вклучи рерна и да пече. А што ако може да направите вкусна пица на рингла, во тавче? Следете го овој рецепт на Toasted во кој тестото за пица е без квасец.
Read more
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more