пица

5 најчести грешки кога правите пица дома

Пицата што ја подготвувате дома не е како онаа во ресторан, но тоа не значи дека не можете да ја подобрите и да ја направите повкусна.
Read more
play_arrow

Лажна пица од тост леб готова за 10 минути

Пицата е најпознатиот италиајнски специјалитет, а наш предлог е да го пробате и рецептот за брза лажна пица.
Read more
play_arrow

Приоритети

Секој со своите приоритети!
Read more

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Ничија страст за пица не е за потценување. Сосот е истурен во дебатите за географската супериорност, тебелото тесто над тенката кора и замрзнатата над свежата. (Секако, второто не е многу за дискусија.)
Read more

Малку поинаков рецепт: Компир пица со кисели краставички

Компир пицата со кисели краставички е совршен оброк со продорен вкус и совршена арома. Крцкава и киселкаста, а брзо се подготвува.
Read more
play_arrow

Сонот не познава граници - првите глувонеми претприемачи во земјава во новата епизода на ТВ Такси 28

Хероите кои прават тектонски промени секогаш се издвојуваат од толпата.
Read more

Домашна пица на српски начин - со сланина и кисели краставички

Пицата е едно од омилените јадења во целиот свет. Ви предлагаме да го пробате овој рецепт од соседна Србија за малку необична пица со сланина и кисели краставички.
Read more

Најлесниот рецепт досега: Пица од тортиља, готова за само 10 минути

Ви се јаде пица, не сакате да порачате, а не сте расположени сами да си замесите тесто? Постои брз и лесен начин да ја исполните вашата желба - направете ја на тортиља.
Read more

Најпопуларната пица во светот во Македонија погрешно се прави

Кога во македонски ресторан ќе порачате пица capricciosa, нема шанси да ја добиете вистинската италијанска пица, туку ќе добиете со погрешни состојки, а најчесто и погрешно напишана во менито.
Read more
play_arrow

Откриена мистериозна фреска: Дали пред 2.000 години во Помпеја се јадело пица?

Археолозите во античкиот римски град Помпеја открија фреска на која е прикажано нешто што би можело да биде претходник на добро познатата италијанска пица.
Read more

Објавена листа на најдобри видови пици: На 1. место едноставната маргерита

Taste Atlas објави листа на 50 најдобро оценети видови пица, а на прво место е маргеритата.
Read more

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Многумина веруваат дека правењето пица не бара многу труд, но сепак треба да обрнете внимание на три клучни чекори при подготовката на пицата.
Read more