пијано

„8 часа љубов“ – прв пијано маратон на македонската музичка сцена

Првиот пијано маратон на македонската музичка сцена насловен „8 часа љубов“ во продукција на Piano Centre ќе се одржи в недела со учество на 13 пијанисти.
Read more

Кајгана интервју со маестро Симон Трпчески

Македонија има со што да се пофали и во светот на класичната музика. Таму одамна царува маестро Симон Трпчески, со кого Кајгана имаше чест да „седне“ на онлајн интервју, согласно ситуацијата поради пандемијата.
Read more
play_arrow

Пијано дуото Сато-Попивода наградено во Токио

Mузичкиот проект на македонско-јапонското пијано дуо Асами Сато и Ема Попивода e награден помеѓу 20.000 пријавени проекти од градската управа на Град Токио за најуспешен проект.
Read more
play_arrow

Необичен концерт: Свиреше пијано висејќи на кран

Швајцарски пијанист изведе крајно необичен концерт во Нант и тоа висејќи 40 метри во воздух, а неговото пијано го држеше кран.
Read more
реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Read more