пиво

Видови пива што ги препорачуваат нутриционистите

Иако постои со векови, индустријата за пиво претрпе доста промени во текот на изминатата деценија откако на пазарот се појавија нови видови.
Read more

Унгарија 150 години забранила наздравување преку чукање чаши

Иако во повеќето земји во светот чукањето чаша со чаша се смета за нормален начин на наздравување - тоа не е случај во Унгарија каде што може да се смета за непочитување.
Read more

Што му прави едно пиво дневно на вашиот организам?

Според многу нутриционисти, пиењето едно пиво дневно не е штетно. Сепак, тоа не значи дека можете да поминете без одредени несакани ефекти. Еве, што може да се случи ако ја имате оваа навика.
Read more

Зошто е добро да се пие безалкохолно пиво после вежбање?

За многу луѓе кои трчаат, возат велосипед или вежбаат често, пиењето пиво и вежбањето се речиси нераскинливо поврзани.
Read more
play_arrow

Карамелизирано бело месо во слатко-кисел сос од пиво

Ова е еден од најубавите рецепти за бело месо бидејќи се крчка во вкусен сос од интересни состојки.
Read more
play_arrow

Со пена или без - како правилно се точи пиво во чаша?

Доколку имате проблеми со надуеност и пивски стомак, големи се шансите ладното пиво да е еден од главните виновници.
Read more
filter

Октоберфест: Пивото никогаш поскапо, посетители значително помалку

Откако две години по ред не се одржа поради пандемијата на коронавирусот, најголемиот пивски фестивал во светот конечно се реактивираше во Минхен.
Read more

Би пробале пиво направено од рециклирана канализациска вода?

Во супермаркетите во Сингапур од неодамна може да се најде светлото пиво NEWBrew, кое се произведува од рециклирана отпадна вода, а кое првенствено беше воведено во 2018 година.
Read more

Ѓоковиќ: Иванишевиќ ме натера да пијам пиво - не уживав

Новак Ѓоковиќ ја освои седмата титула на Вимблдон во неделата победувајќи го Ник Кирјос со 3:1 во сетови.
Read more

Цената на пивото на Мундијалот во Катар ќе биде превисока и нема да се продава на стадионите

Светското првенство во Катар е првото што се одржува во земја со мнозинско муслиманско население, а едно од главните прашања за фудбалските фанови кои планираат да присуствуваат е дали ќе може да се консумира алкохол.
Read more

Митови за пиењето пиво во кои не треба да верувате

Веројатно има неколку митови за пиењето пиво што сте ги слушнале многупати.
Read more

Шест типа на луѓе кои не треба да пијат пиво

Д-р Џонатан Кинг во интервју за Eat This откри шест типа на луѓе кои никогаш не треба да пијат пиво.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more