Појас Газа

Бајден: Нетанјаху ја одолговлекува војната во Газа од политички причини

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху можеби ја одолговлекува војната во Газа од политички причини, според интервјуто објавено од магазинот Time во вторникот.
Read more

Бајден: Она што се случува во Газа не е геноцид

Read more

13 земји испратија предупредувачко писмо до Израел

Министрите за надворешни работи на 13 земји го предупредија Израел во писмо за сеопфатна воена офанзива против градот Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, според медиумски извештај.
Read more

Масовни гробници најдени во Газа, Советот за безбедност на ОН бара истрага

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска повика на истрага за масовните гробници откриени во близина на болниците во Појасот Газа.
Read more

Четири европски земји сакаат да ја признаат Палестина, Израел одговори

Read more
play_arrow

САД фрлија хуманитарна помош во Газа од воздух

Американската војска во саботата за прв пат фрли хуманитарна помош во Газа, соопштија американски официјални лица, додека организациите предупредуваа на продлабочување на хуманитарната катастрофа во палестинската
Read more

Што содржи деталниот план на Нетанјаху за иднината на Газа?

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го претстави планот за иднината на Газа кој Палестинците веднаш го отфрлија.
Read more

Израелците ја нападнаа Газа откако беа истрелани ракети во пограничната област

Израелските воздухопловни сили погодија неколку цели во Појасот Газа рано во неделата, откако неколку часа претходно беше истрелана ракета врз израелската погранична област, соопшти израелската војска.
Read more

ЕУ и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

Европската Унија со голема загриженост го следи насилството во Појасот Газа и ги повикува сите страни на максимална воздржаност за да се избегне понатамошна ескалација, изјави Петар Стано, портпаролот на шефот на
Read more

Во Појасот Газа откриени римски гробишта стари 2.000 години

Римски гробишта стари 2.000 години, во чиј склоп има најмалку 20 гробови, се откриени во близина на северот на Појасот Газа, станува збор за најважно локално откритие во изминатата деценија.
Read more
play_arrow

Дали во Газа е фрлена забранета бомба од која се топи човечко месо?

На социјалните мрежи се шири видео од ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел ја ракетирал палестинската територија со фосфорна бомба.
Read more

Нови воздушни напади во Појасот Газа, загинати и повредени десетици деца

Газа, 16 мај 2021 (МИА) – Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз Појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Ралф Шумахер призна дека е геј: Ја шокира јавноста со фотографија и испрати порака по години молк и пропаднат брак

Read more