Помпеја

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Жртвите кои исчезнаа во Помпеја по разорната ерупција на планината Везув во 79 година од нашата ера, можеби загинале во земјотрес што се случил во исто време со ерупцијата, покажа ново истражување.
Read more

Археолозите во Помпеја пронајдоа фреска на која се прикажани митолошки брат и сестра

Во извонредно откритие во древниот римски град Помпеја, археолозите откопаа фреска на која се претставени брат и сестра од грчката митологија - Фрикс и Хеле.
Read more
filter

Ново откритие во Помпеја ја покажува лошата положба во која се наоѓале робовите

Археолозите откриле мала спална соба во римска вила во близина на Помпеја која, според сите релевантни откритија, ја користеле робови, фрлајќи светло на нивниот низок статус во античкиот свет, соопшти синоќа Министерството за култура на Ит
Read more
play_arrow

Откриена мистериозна фреска: Дали пред 2.000 години во Помпеја се јадело пица?

Археолозите во античкиот римски град Помпеја открија фреска на која е прикажано нешто што би можело да биде претходник на добро познатата италијанска пица.
Read more
play_arrow

По два дена мрак се појавило сонце - реконструкција на уништувањето на Помпеја

Како што многу пати се покажало, природата знае да биде доста немилосрдна, а еден од најдобрите примери за тоа е ерупцијата на Везув од 79 година.
Read more
play_arrow
filter

Во Куќата на љубовниците во Помпеја најдени останки на двајца мажи

Останките од две лица се пронајдени во урнатините на Помпеја, древниот римски град кој исчезна во ерупцијата на Везув пред 2.000 години, соопшти италијанското Министерство за култура.
Read more

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Read more
filter

Ужасот во Помпеја бил како да експлодирала атомска бомба

Италијански археолог ја спореди ерупцијата на Везув во 79 година со фрлањето атомска бомба во Втората светска војна.
Read more

Луѓето во Помпеја умреле за 15 минути од пепел и гас, не од лава

Лавина на вулканска пепел и гас, односно пирокластичен облак, е причината за смртта на жителите на древниот римски град Помпеја, а не лава како што досега се сметаше.
Read more
play_arrow

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Интересно откритие направија италијанските археолози работејќи во познатиот антички град Помпеја кого го уништила вулканска ерупција.
Read more
play_arrow

Најдени телата на господар и слуга кои настрадале во ерупцијата во Помпеја

Археолозите открија исклучително добро сочувани остатоци од двајца мажи кои загинале во вулканската ерупција на планината Везув, која го уништи древниот римски град Помпеја во 79 година од новата ера, објави вчера италијанското Министерств
Read more
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Загина мотоциклист по судир со возило со холандски таблички во Скопје

Read more