портокал

Што се случува во телото ако изедете премногу портокали?

Пристигна сезоната на портокали. Освен што се вкусно овошје, тие имаат и бројни здравствени придобивки.
Read more

Зошто треба секој ден да јадете по еден портокал?

Јадењето портокали има бројни предности за здравјето бидејќи содржи витамин Ц, а симптоми дека ви недостига овој витамин се умор, анемија, депресија, отекување и болки во зглобови, воспалени непца и слично.
Read more

Како да откриете дали портокалите што сакате да ги купите се свежи и сочни

На прв поглед, тоа не можете да го видите. Но, тоа не значи дека не постои начин.
Read more

Зошто не треба да се фрла кората од портокал?

Есента е вистинско време за консумирање цитрусни овошја, а портокалите дефинитивно се на врвот на листата.
Read more
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more