портокалова фаза

Сончево и многу топло, портокалово ниво на опасност од високи температури

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец.
Read more

До четврток портокалова алертна фаза, освежување од петок

Во следните два дена (4 и 5 август), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова (алертна) фаза, соопшти Министерството за здравство согласно најавата од Управата за хидрометеоролошки работи.
Read more

Незначителен пад на температурата, до четврток земјава во портокалова фаза

Периодот на стабилно и натпросечно топло време продолжува и во претстојните денови, но максималната температура од денеска ќе биде во просек за два степенa пониска во однос на вчерашната.
Read more

Температури во портокалова фаза, да се почитуваат препораките

Шесте региони во државава Скопскиот (северно од Вардар), Осоговско-Малешевскиот, јужно од Вардар, Пелагонискиот и Охридско-Преспанскиот од денеска се зафатени од високи температури во портокалова фаза.
Read more

Портокалов метео-аларм, Владата со препораки за заштита

Северна Македонија во следните пет дена ќе биде зафатена од високи температури во портокалова фаза, поради што надлежните објавија препораки за за заштита и намалување на ризиците за лицата кои се наоѓаат на отворен простор, дома, на своит
Read more

Портокалова фаза во земјава, да се почитуваат мерките за заштита

Земјава и денеска ќе биде под влијание на топол бран со високи температури од портокалова (алертна) фаза.
Read more

Земјава во портокалова фаза, да се почитуваат мерките за заштита

Земјава денеска и утре ќе биде под влијание на топол бран со високи температури од портокалова (алертна) фаза.
Read more

Портокалова фаза во ек: Што треба да знаете и како да се заштитите од топлотен удар?

За време на жешките летни месеци, обично поминуваме повеќе време на отворено, изложени на сонце.
Read more
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more